Search
× Search
Kolize jaderné ponorky způsobila průvan v námořnictvu
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Kolize jaderné ponorky způsobila průvan v námořnictvu

Americké námořnictvo zveřejnilo zprávu o říjnové kolizi ponorky USS Connecticut v Jihočínském moři. Ponorka s jaderným pohonem najela na podmořský útes, který nebyl zanesen v mapách. Výsledek vyšetřování hovoří o tom, že se incidentu dalo zabránit. Velící důstojník ponorky, jeho zástupce a další vysoký důstojník již byli zbaveni velení „z důvodu ztráty důvěry“.

Po incidentu se ponorka vrátila na Guam k posouzení škod. Přestože pohonné zařízení USS Connecticut nebylo zasaženo, očekává se, že ponorka nebude delší dobu k dispozici pro operace kvůli poškození, které při kolizi utrpěla. Jedenáct členů posádky bylo lehce zraněno.

Podle zprávy byl střet „důsledkem nahromadění chyb a opomenutí při plánování navigace, výkonu strážní služby a řízení rizik, které zdaleka nedosahovaly standardů amerického námořnictva“.

Zpráva dodává, že obezřetné rozhodování a dodržování požadovaných postupů mohlo kolizi zabránit.

Událost poukázala na potřebu zlepšit proces výcviku a certifikace při nasazení, což námořnictvo urychleně zavádí v rámci všech svých ponorkových sil. Šetření rovněž zahrnuje 28 nápravných opatření.

Kontradmirál Christopher J. Cavanaugh, velitel 7. flotily USA, dále doporučuje potrestání pěti důstojníků „nesoudním trestem“ za zanedbání povinností a ohrožení plavidla z nedbalosti.

 

1687
Na horu