Search
× Search
Jízdní řád teplé fronty
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Jízdní řád teplé fronty

Poznáte příchod teplé fronty? Sled oblaků je jasný, co to ale znamená časově? Za jak dlouho fronta přijde?

Krásné počasí, jasná obloha, jednolitou modř začínají doplňovat elegantní vlákna cirrů. To je varování, že se situace změní. Cirry pomalu přibývají a zahalují oblohu do průsvitného závoje cirrostratů. Závoj houstne. Zprvu bylo jasně vidět slunce, ale to se ztrácí ze stále hustější vrstvou altostratů. Přichází déšť spojený s oblaky typu nimbostratus. Ještě pár hodin a je tu teplá fronta.

Jízdní řád

Vše začíná ještě před příchodem cirrů výraznými kondenzačními stopami za letadly (to jsou ty „práškovací čáry farmaceutických firem“). Pak tedy cirry, které postupně houstnou. V té chvíli je fronta vzdálená cca 15 hodin od místa pozorovatele.

Objeví se cirrostratus, halo kolem slunce a už jsme o tři hodiny blíže frontě. 12 hodin do příchodu fronty.

Oblaka houstnou. Až je obloha zatažená altostratem, jeho základna klesá, je stále šedivější a začíná drobně pršet. Jsme 5 hodin od příchodu fronty.

Déšť houstne, je agresivnější, Vše je šedosedé, obloha se ztratila za hustým nimbostratem. Vítr sílí, stočí sí proti směru hodinových ručiček a přichází fronta.

Takový je jízdní řád teplé fronty. Časy jsou samozřejmě přibližné a vše je závislé na tom, v jakém stádiu se přibližující se cyklóna nachází.

Ještě jsme nedodali, co bude dělat barometr. Tlak bude stále klesat. S příchodem teplé fronty se jeho pád cca zastaví.

5420
Na horu