Search
× Search
Jak mohlo dojít k poškození stěžně?
Daniel Vodička

Jak mohlo dojít k poškození stěžně?

Na jachtě Malizia řeší dnes posádka podélnou prasklinu na vrcholu stěžně. Jak mohlo ke skoro 30 cm dlouhé prasklině dojít? Čím je poškození způsobeno?

Jak je na snímku vidět, prasklinu způsobilo lano. Jde o výtah plachty Code 0, který se zařízl do stěžně. K poškození došlo ve chvíli, kdy selhal zámek držící plachtu na stěžni a uvolnil se. Plachta v té chvíli visela jen na výtahu, který je zde určen jen k vytažení plachty. Po vytažení a zacvaknutí do zámku je výtah volný.

Zámek

Image
Příklad funkce zámku na výtah plachty.
Na běžných nám známých jachtách jsou plachty vytaženy výtahem na stěžeň. Výtah se dopne, zaklapne se stoper a výtah drží plachtu nahoře. Chceme-li plachtu více napnout, dotáhneme výtah.

Na závodních lodích je jiný systém. Výtah, který je tenčí a tedy i lehčí, než by byl na turistické jachtě, slouží pouze k vytažení plachty nahoru na stěžeň. Výtah nahoře na stěžni prochází zámkem, do kterého po vytažení plachty zapadne protikus na plachtě. V té chvíli plachta drží na zámku a je možné výtah uvolnit. Případné dopínání předního lemu plachty řeší tack line na jejím spodku.

Selhání na Malizia

Když se na Malizia uvolnil zámek Code 0 a plachta spadla do vody, veškerá síla visela na výtahu (jachta vlekla plachtu vodou). Průchod výtahu stěžněm přílišnou zátěž nevydržel, povolil a následně si lana prořízlo prasklinu ve stěžni.

Oprava

Image
Jak jsme již napsali, na klidné vodě by byla oprava jednoduchá. Stačí prasklinu zaplátovat a slepit.  Na stěžni, který poletuje z boku na bok, to nebude snadné. Mám osobní zkušenost s opravou na stěžni ve výšce 20 metrů nad hladinou na relativně klidném Atlantiku. Pobyt na stěžni znamal křečovité držení se jednou rukou a dvojicí chápavých nohou. Jedna ruka byla částěčně použitelná k opravám. Říkám částěčně, protože loď ve spolupráci s vlnami se mě ustavičně snažila setřást. To ještě byla jachta s běžnou křivkou stability. Na lodi IMOCA je i díky šířce stabilita mnohem vyšší a pohyby lodě jsou o to rychlejší, zběsilejší. Setřásání je intenzivnější. 

1017
Na horu