Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Hororový vrak odstraněn. Ztroskotanému důchodci přispěli ostrované
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Hororový vrak odstraněn. Ztroskotanému důchodci přispěli ostrované

Neobvyklá atrakce zpestřila na pár dní život obyvatel východofríského ostrova Norderney. Na jedné z jeho pláží uvízla svépomocí postavená jachta, která nejprve budila dojem „lodě duchů“, což podporoval i její velmi netradiční vzhled. Ve skutečnosti ztroskotala i s kapitánem a stavitelem v jedné osobě na palubě.

Plachetnice na břeh naplula minulé pondělí. Místní se nejprve domnívali, že mají co do činění s kulisami filmařů, ale pak se ukázalo, že ztroskotaným plavidlem je jachta postavená vlastními silami zhruba 70letého muže z Freiburgu, který ve zhoršených podmínkách nebyl schopen doplout do přístavu. Přestože loď bez funkčního motoru i kotvy nedokázal ovládat, údajně nechtěl volat o pomoc a tak nějak kontrolovaně havaroval či ukončil plavbu najetím na pláž, čímž poškodil kormidlo. Záchranná služba DGzRS přitom o jeho pohybu věděla a měla v blízkosti své plavidlo. Kapitán ale pomoc odmítl.

Uvízlá loď vypadá vskutku unikátně, mix materiálů v kombinaci s vynalézavostí tvůrce daly vzniknout čemusi, co připomíná různé epochy i žánry lodního stavitelství, oživuje ale i vzpomínky na návštěvy matějských poutí. Od chvíle, kdy dosedla na pláž na Norderney, se stala novou turistickou atrakcí. K tomu přispělo i to, že majitel jachtu neopustil a příchozí bavil svými historkami o životě na moři.

DGzRS však dala jasně na srozuměnou, že půjde jen o dočasnou atrakci a že majitel je povinen bizarní jachtu z pláže odstranit na vlastní náklady. Zvažovaly se různé scénáře, včetně odvlečení zpět na moře remorkérem, případně rozebrání a likvidace na místě. Situace nenechala chladnými místní obyvatele, kteří na podporu zvláštního plavidla a jejího majitele uspořádali sbírku.

Díky štědrosti místních, kteří za den vybrali 1500 eur, mohla být „hororová“ loď v pátek odpoledne dopravena do norderneyského přístavu. Pomocí dvou bagrů byla vyzdvižena z písku a uložena na trailer. Nyní se již pracuje na opravě kormidla a motoru.

 

1019
Na horu