Search
× Search
Dohra tragické nehody na Kornatech
Daniel Vodička

Dohra tragické nehody na Kornatech

Výsledky policejního šetření tragické víkendové nehody, ke které došlo na Kornatech, odhalily hrubé chyby, kterých se dvacetiletý mladík za kormidlem motorového člunu dopustil.

Nejzásadnější chyba, která ho bude ještě dlouho mrzet, je, že neměl na vedení člunu papíry. Základní chyba, která se v případě nehody stane klíčovou.

Zde bych se chtěl zastavit. Situace na moři nebývá stejná jako situace na silnici. Policejní čluny nekřižují moře jen proto, aby kontrolovaly skippery bez papírů nebo kormidelníky s alkoholem v krvi. Ve chvíli jakékoli nehody se však všechna pochybení sečtou a vystaví se účet. V té chvíli již neexistují výmluvy. Předpokládá se, že jste svéprávní lidé, kteří znají své povinnosti. Veškerá opomenutí jdou na váš vrub. A to se netýká jen absence řidičáku, ale také alkoholu v krvi, absence správného počtu záchranných vest na palubě a obecně jakéhokoli porušení zákonů a předpisů.

Průběh nehody

Na palubě motorového člunu s přívěsným motorem byli vedle mladíka za kormidlem tři Holanďané. Za zádí byl přivázaný kruh a na něm čtrnáctiletý Nizozemec. Před nehodou kormidelník změnil kurz vlevo, kruh za člunem se vychýlil a člun vzápětí změnil směr znovu vpravo. V té chvíli kruh s mládencem narazil do člunu. Mladý Holanďan utrpěl těžká zranění, kterým zanedlouho podlehl.

Vina a trest

Dvacetiletý chorvatský mladík byla zatčen šibenickou policií. Na triku má zabití a minimálně dvě vážná porušení zákonů. V první řadě absence potřebných papírů, ve druhé řadě pak plavbu ve skluzu v oblasti, kde je zakázaná. Tato provinění pro něj nevěstí nic dobrého.

Opomenutí, kterých se stávají dnes a denně stovky, tak mají tentokrát na svědomí lidský život a zničené životy nejméně dvou dalších rodin.

Podobná nehoda je tragédie. Ale může k ní dojít. Všichni dělají chyby. Neměli bychom ale dělat zbytečné chyby a podobná neštěstí přivolávat.

177627
Na horu