Search
× Search
Další vyhazov nastávající maminky
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Další vyhazov nastávající maminky

Poté, co mediální vody před několika měsíci zčeřil případ francouzské sólové jachtařky Clarisse Crémer, u níž došlo k nápadnému souběhu ohlášeného těhotenství s ukončením angažmá v týmu Banque Populaire, se udál podobný případ na druhé straně Atlantiku.

Jak dříve psaly Lodní noviny, francouzská jachtařka Clarisse Crémer byla po listopadovém ohlášení svého těhotenství nejprve „odkloněna“ z týmu chystajícího se na příští Vendée Globe. Po mediální bouři se tým Banque Populaire pokusil žhavou kauzu hasit tím, že raději z kampaně odstoupil, než by hledal nového kapitána. Jeho loď ale poté zakoupil Alex Thomson a záhy oznámil spolupráci právě s Crémer.

Zatímco pro francouzskou jachtařku se tak vše vyvíjí dobře, kanadská trenérka Lisa Ross má za sebou teprve hořký start podobné kauzy. Dvojnásobná účastnice olympijských her v třídách Yngling a Laser Radial byla před třemi lety jmenována do trenérského týmu kanadské reprezentace. Letos v březnu oznámila jachtařskému svazu Sail Canada, že je těhotná a v průběhu letošního léta nastoupí na mateřskou dovolenou. Devět dní poté dostala výpověď.

Trenérka byla v té době v Itálii, kde připravovala kanadské jachtaře na mistrovství Evropy. Chystala se odjet do Španělska na další závody a tréninkové kempy. Výpověď dostala během videohovoru. „Byl to pětiminutový telefonát, ve kterém jsem byla vyhozena v podstatě bez udání důvodu,“ neskrývala překvapení.

Kanadský jachtařský svaz však uvedl, že důvodem vyhazovu nebylo těhotenství, nýbrž nedostatek peněz. „Sail Canada ukončil smlouvu s Lisou Ross z finančních důvodů, které neměly nic společného s jejím těhotenstvím,“ uvedla organizace v prohlášení pro The Canadian Press. Zároveň svaz tvrdí, že plat bývalé olympioničky byl dotován z prostředků Sport Canada na genderovou rovnost, které byly zrušeny na konci fiskálního roku 2021-2022. Roční plat trenérky činil 80 tisíc dolarů.

Ross se obrátila se stížnostmi na Úřad pro pracovní normy Nového Skotska a Komisi pro lidská práva. K soudní cestě a žalobě na Sail Canada se ale neodhodlala. „Nežádám finanční satisfakci, chci jen zpátky svou práci,“ vysvětlila své stanovisko. Zda se svého požadavku domůže, bude podle Sail Canada záviset na případných jiných dotačních programech či zlepšené rozpočtové situaci samotného svazu.

 

 

 

333
Na horu