Search
× Search
Co vše umí autopilot
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby, Navigace

Co vše umí autopilot

Autopilot obvykle používáme jen v kompasovém módu. Jsou tu přitom dva další módy, které pomohou při plavbě na plachty i na motor.

Běžné autopiloty na jachtách dokážou jet ve třech módech:

AUTO – kompasový mód, kdy autopilot drží zadaný kompasový kurz. Kurz proti dnu se od kompasového kurzu autopilota liší o variaci, deviaci, snos větrem a proudem. Namíříme-li tedy příď do zvoleného bodu X, nemusíme do něj doplout.

TRACK – mód, ve kterém autopilot drží kurz na zadaný waypoint. Zadáme waypoint do kterého jedeme do mapového plotteru, zmáčkneme na autopilotu TRACK a autopilot bude držet kurz do tohoto bodu. Navzdory větru a proudu.

WIND – v tomto módu drží autopilot daný úhel na zdánlivý vítr. Bude-li vítr měnit směr, bude se měnit i kurz jachty. Tento mód je ideální pro plavbu na stoupačku a na zaďák (respektive zadobok).

AUTO

Je to režim, který se spustí nejjednodušeji. Je ideální pro práce na palubě, kdy podrží zadaný kurz, případně pro plavbu na boční větry. Rozhodně není vhodný pro plavbu na stoupačku a zaďák.

TRACK

Vynikající především při plavbě na motor, kdy šetří palivo. Je možné ho použít při plavbě na plachty k cíli, pokud se pluje na boční větry. K cíli doplujeme po nejkratší trase.

WIND

Jak jsme již řekli, je ideální na stoupačku a na zaďák, tedy na mezní kurzy. Pomocí korekcí o jednotlivé stupně nastavíme ideální kurz na stoupačku (například), který pak autopilot bude držet. Obvykle pojedete mnohem lepší stoupačku (zadobok), než když budete sedět u kormidla.

Pozor při spouštění autopilota

Autopilota zapínejte ve chvíli, kdy jachta pluje rovně. Dokončujete-li obrat a zapnete-li autopilota, jeho reakce na zmatený povel bude zmatená, protože si nejprve musí osahat, co se děje, jak se kurz mění. Teprve pak je schopen jachtu stabilizovat.

Při zapínání v módu TRACK počítejte s tím, že nejprve bude jachta naváděna na čáru mezi bodem, kde jste trasu do waypointu zadali a waypointem. Zpočátku se vám tedy bude zdát, že autopilot jede jinam. Tomu se lze vyhnout tím, že autopilot do módu TRACK zapnete ihned po zadání waypointu.

Ve WIND módu můžete mít problémy ve chvíli, kdy je vítr příliš slabý a dělá velké změny. V nastavení autopilota jsou zadány změny, které již jsou příliš velké a po kterých spustí alarm.

Nastavení různých režimů plavby u různých autopilotů se může lišit. Na moderních přístrojích je ovládání intuitivní, ale i tak může být třeba drobná práce s manuálem.

3033
Na horu