Search
× Search
Co musí zůstat tajemstvím
Daniel Vodička
/ Kategorie: Stavba a údržba

Co musí zůstat tajemstvím

Práce na přípravě lodě Christine na sezónu pokračují. Zatím jde spíše o destrukci než o cestu k cíli. Některé věc posledního pracovního dne by asi měly zůstat tajemstvím.

Začali jsme likvidací kabeláže, která již nebyla aktuální. Svazek kabelů, který vedl od stropu nástavby na jedné straně do elektrické rozvodné skříně a na straně druhé k čidlům, jsme zrušili. Musíme najít lepší řešení, než snop kabelů, jako hlavní designový prvek lodního interiéru. Při té příležitosti jsme objevili také mnoho kabelů, jejichž cesty již byly slepé na obě oči. Kabel pod podlážkou. Hledáte konec. Pokračujete dopředu na záchod, tam se zvedá ke stěžni a končí. Těžko říci, o co mohlo jít. Pokračujete v ručkování dozadu, mizí pod navigačním stolkem, už se blíží k rozvodné skříni a zase konec…Cesta bez cíle. Vytáhnete ho a máte o kabel pod podlážkami méně. Takto je možné zredukovat vedení pod podlážkami na polovinu.

Máte za sebou hodinku práce, o polovinu méně kabelů pod podlážkami, ale jen těžko je možné říci, že byste byli blíže cíli…

Tajemství

Dalším krokem je demontáž nádrže na naftu. Nejprve hadice a vyčerpat diesel. Stačí mít třikrát plnou hubu nafty a už to teče. Pachuť v ústech i při obědě.

Nadvakrát se podařilo naftu vyčerpat téměř bezezbytku. Spodem nakonec vypouštíme ne víc než litr vazké tekutiny do kbelíku.

Nádrž jde ven překvapivě snadno. Překvapivě proti tomu, ja kšpatně  jdou jiné věci. Co je po její demontáži zajímavého? Ačkoli pod nádrží jsou jasně patrná místa, kam musela nafta vytéci, na nádrži není vidět nic, co by naznačovalo, že prosakuje. Možná to byla zbytečná práce…

Co teď? Nádrž je venku, smrdí po naftě a občas z ní ještě něco vyteče. Pod lodí nemůže zůstat, to by zmizela. Je třeba ji odvést domů. Máme velké igelitové pytle, zkusíme ji do jednoho nacpat.

Bez šance. V pytli je spodní třetina nádrže. Když to položíme do kufru vozu rodinného typu, něco vyteče a bude z toho domácí hádka.
Kdyby se to ale dalo na stojato v pytli do zadních dveří za přední sedačku, podepřelo se to botou a za jízdy by do toho řidič z druhé strany v zatáčce drcnul loktem, tak by to mohlo jít…

Domů tedy jede nádrž na zadní sedačce rodinného kombi. Ve vozu to trochu smrdí. Zastávka na pumpě a na palubní desce visí stromeček. Doma rychle vyložit a uvést auto do normálního stavu. A mlčet!

Mlčet i při večerní cestě na nákup. Na dotazy typu: „Necítíš tu naftu,“ je třeba odpovídat záporně.

Jsou věci, které je lepší i před nejbližšími utajit.

3376
Na horu