Search
× Search
Chybovat je lidské…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Chybovat je lidské…

Britské královské loďstvo vytáhlo z dvoukilometrové hloubky nejmodernější vojenskou stíhačku F-35. Přísně tajný stroj se zřítil z paluby letadlové lodě při pokusu o vzlet. Hrozilo, že se k přísně tajným technologiím dostanou Rusové, nebo Číňané.

Poslední týdny byly na vedení britských i amerických vojenských sil nervózní. Ztratilo se letadlo. Nešlo jen o to, že stálo cca 160 milionů dolarů, ale hlavně o technologie na palubě. Co když se k tajným krabičkám dostanou Rusové? Nebo dokonce Číňané! To by znamenalo ztrátu technologického náskoku…

Image
Zajímavé byly okolnosti pádu stroje F-35B. Na internet se dostalo pro britskou marínu dehonestující video, kterak stroj v ceně čtvrtiny ročního rozpočtu našeho kulturního ministerstva dojede pomalu na konec vzletové rampy na palubě letadlové lodi a pak spadne přes okraj do hlubin Středozemního moře. Pilot se stihl katapultovat.

Stroj bylo nutné vylovit z hlubin. Aby se nedostal nepříteli do rukou. Na záchraně spolupracovali s britskou marínou také Američané a Italové. Dva týdny trvalo pátrání a další týden vytažení z hloubky 2000 metrů.

Chyby se stávají

Otázkou je, proč k nehodě došlo. Mluví se o lidské chybě. Protože nebyly uzemněny žádné další stroje F-35, je zřejmě možné vyloučit technickou závadu. Šušká se, že při přípravě na let jeden nešťastný vojáček na palubě (viděl bych to na A.J.Rimmera) zapomněl sundat z motoru kryt proti dešti, který byl nasán a zničil motor.

Jak se asi cítí ten, kdo způsobil ztrátu letadla za 160 milionů USD a záchranou operaci za XXX milionů USD? Jedná se o vynikající historku při pitce v baru. Je jen stěží překonatelná...

2395
Na horu