Search
× Search
Bizarní akce: kapitán plovoucí sauny zachránil posádku havarované Tesly
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Bizarní akce: kapitán plovoucí sauny zachránil posádku havarované Tesly

Těžko si představit vhodnější záchranné plavidlo, když s autem spadnete do vody, která má půl stupně Celsia.

„Byl to nezapomenutelný pracovní den,“ řekl kapitán plovoucí sauny Nicholay Nordahl norské televizi VG poté, co bezpečně na břehu vyložil pasažéry vozu Tesla. Když auto nedopatřením vjelo do chladných vod jednoho z fjordů a začalo se potápět, cestující rychle vylezli na střechu vozu, odkud je nalodili pasažéři plovoucí sauny. „Jeden z hostů přiběhl a upozornil mě, že do vody spadlo auto. Ihned jsme se vypravili k místu nehody. Připluli jsme právě ve chvíli, kdy se auto potopilo. S pomocí dvou hostů jsme je dostali nahoru. Pak se zahřáli v sauně,“ dodal Nordahl.

Řidiči ani spolujezdci v havarovaném vozu se při nehodě nic nestalo. Řidič se podle svých slov domníval, že automatická převodovka vozu byla v momentu, kdy sešlápl plyn, v parkovací poloze. To byl však omyl. „Najednou jsme byli ve vodě. Byl to velmi nepříjemný pocit,“ popsal svůj dojem a vyjádřil vděčnost kapitánovi plovoucí sauny a jeho francouzským hostům.

V Norsku působí řada společností provozujících plovoucí sauny. Nabízejí mimo jiné právě plavbu fjordy, případně k souostrovím, přičemž chladná voda ve fjordech poskytuje ideální možnost zchlazení.

Toto není jediný případ, kdy záchranu trosečníkům přinesou lidé na netradičním plavidle. V květnu 2023 jsme informovali o případu námořníků, kteří po ztrátě kormidla nebyli schopni vést svou jachtu a pomoc jim poskytla replika obchodní lodi Götheborg z 18. století, což je největší zaoceánská dřevěná plachetnice na světě.

Ještě podivnější byl případ tří mužů na obří nafukovací kachně z června loňského roku, které unášel proud a vítr od pobřeží v Bristolském kanálu. Když byla kachna s nešťastníky 200 metrů od břehu, byla alarmována pobřežní stráž. Dříve se jim však na pomoc vydal paddleboardista, jemuž se podařilo odtáhnout smrtonosnou hračku blíže ke břehu, kde muži vyskočili a doplavali na pláž.

532
Na horu