Search
× Search
37 hodin unášená větrem na dinghy
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

37 hodin unášená větrem na dinghy

Příběh se šťastným koncem mohl snadno skončit tragicky. Alarmující je, jakou maličkostí začal, jak snadno se může přihodit vlastně každému. Zároveň ukazuje, že je snadné riziku předcházet. Obvykle by stačilo, mít připravený telefon.

37 hodin strávila na dinghy Kushila Stein z Nového Zélandu. Ztratila se na Folegandrosu a našli ji 55 mil severně od Kréty.

Na jachtě Rival 34 plula z Turecka do Athén. Při zastávce u ostrova Folegandros se rozhodla, že se zajde podívat na kopec a odplula na dinghy na břeh. Jachta stála cca 50 m od pobřeží.

V pátek v 1630 poslala skipperovi jachty SMS, že má skoro vybitý telefon a že se vrací. Při zpáteční plavbě ztratila veslo a to byl začátek její dobrodružné plavby. Silný vítr ji i s dinghy odnesl na otevřené moře.

Když se druhý den ráno nevrátila na palubu jachty, začal ji skipper jachty hledat. Asi mu moc nechyběla. V 0800 v sobotu spustil alarm. Do záchranné operace se zapojilo 6 lodí pobřežní stráže, vrtulník a letadlo.

Kushila Stein je zkušená jachtařka, která dokonce vyučuje přežití na moři. Proto měla všechny předpoklady, aby vše zvládla.

Po první noci si sundala mokré ponožky a usušila si je na boku člunu, aby si je mohla znovu obléci v noci, až půjde teplota dolů. Neměla sebou žádnou vodu, k jídlu jen pár bonbonů. Dvojici igelitových tašek použila v noci jako rukavice, aby neztrácela teplo. Třetí červenou tašku si nasadila na hlavu, aby byla vidět. Zrcátko používala k upoutání pozornosti. Pro případ, že by nepřežila, napsala na člun jméno své matky a telefonní číslo.

Pátrání bylo přerušeno v sobotu s příchodem tmy. Trosečnici se podařilo najít až v neděli dopoledne. Byla dehydrovaná, ale jinak v pořádku.

Poučení

K nehodě nemuselo dojít, pokud by mobilní telefon trosečnice byl nabitý. Dále šlo všemu zabránit, pokud by Kushila skočila do vody a na loď doplavala. Loď byla vzdálena od břehu 50 metrů a moře muselo být klidné, jinak by nebylo možné na místě kotvit.

Je jasné, že doplavat k lodi bylo možné. Nikomu se však nechce přijít o drahé dinghy a osobní věci. Tak dlouho doufáte v zázrak, až je pozdě na jednoduchá řešení.

3640
Na horu