Search
× Search
250 mil jarní Egejí
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

250 mil jarní Egejí

Vyplout z Atén a mít před sebou celé Egejské moře. Mířit na východ směrem k Malé Asii, plout cestou, kterou lidé plují již přes 5000 let. To je plavba mezi ostrovy, které jsou kolébkou naší evropské civilizace. Plavba na začátku června, kdy ještě ostrovy nejsou sežehlé sluncem.

Lodní noviny připravily na jaro dvě plavby v Řecku. První plavba z Atén na Rhodos a zpět je již obsazená. Druhá plavba na začátku června povede z Atén přes ostrovy ležící více na severu, na dlouhověký ostrov Ikaria a na jih na Kos, kde bude cíl první poloviny plavby a výměna posádky. Nová posádka pak zamíří nejprve na sever na Ikarii a odtud na západ přes střed antického světa Délos do Atén.

Foto Jiří Pacák

Foto Jiří Pacák

Přístavní města Skala na Patmosu.
Cestou bude na programu několik zajímavých zastávek. Tou první při plavbě z Atén by měl být ostrov Délos, o kterém jsme již dříve psali. Odtud povede plavba na ostrov proslavený dlouhověkostí svých obyvatel. Jmenuje se Ikaria. Proč zrovna zde se žije lépe? To bude možné zjistit na výletě po ostrově. Na ostrovech v Řecku je všude možné si půjčit mopeda a vyrazit do vnitrozemí a Ikaria k objevování lokálního kouzla vybízí.

Foto Valeria Casali , CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28499403

Foto Valeria Casali , CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28499403

Klášter na Patmosu.
Další zastávkou může být ostrov Patmos, který je někdy také nazýván egejským Jeruzalémem díky klášterům, které se zde nachází a bohaté historii. Je pod ochranou UNESCO a řecká pravoslavná církev ho prohlásila svatým místem. Před cílem na Kosu ještě bude na výběr zastávka na Kalymnosu, nebo nedalekém Pserimosu.  Jde o ostrovy, které jsou při běžné plavbě z Atén jen těžko dosažitelné.

Foto V. Mentogiannis

Foto V. Mentogiannis

Jeden z vraků u ostrova Fournoi
Po výměně posádky na Kosu povede plavba do Atén podobnou cestou. Ostrovů na cestě je mnoho a bude možné se zastavit například na ostrově vraků Fournoi, který leží nedaleko Ikarie. Dlouhověká oáza bude jistě atraktivním cílem i na zpáteční plavbě. Stejně jako antický Délos. Dalším ostrovem k prozkoumání může být Tinos, nebo také řecké Lurdy. Na ostrově je více než 700 chrámů a milovníci holubů zde mohou obdivovat ozdobné holubníky z benátské éry, kdy se zde nacházela stanice poštovních holubů. Cílem obou plaveb bude poznat ostrovy v Egejském moři, které jsou kvůli své odlehlosti méně navštěvované.

Obě plavby povede zkušený a samozřejmě velmi oblíbený Jirka Pacák. Zde si můžete objednat místo na plavbě.

 

1430
Na horu