Search
× Search
Ostrov vraků
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Ostrov vraků

Jmenuje se Fournoi. Je to nevelký ostrov ležící mezi Ikarií a Samosem v Egejském moři. V jeho vodách bylo nalezeno 58 vraků. Od 4 století před našim věkem, až do 19 století.

Nejde vlastně o ostrov, ale souostroví. Vedle samotného ostrova Fournoi se sestává především z menšího, ale stále obydleného ostrova Thymaina a ostrůvku Agios Minas také s osídlením. Ostatní nevelké ostrovy již jsou bez obyvatel.

Foto V. Mentogiannis

Foto V. Mentogiannis

Římské amfory z jednoho z vraků.
Samotný ostrov Fournoi má plochu jen 31 km2, ale délka jeho pobřeží je 120 km. Tato dvě čísla jasně ukazují, proč byl tento ostrov již od starověku tak atraktivní. Členité pobřeží nabízelo mnoho příležitostí k úkrytu a bezpečné přístavy byly stejně atraktivní tehdy, jako jsou i nyní. Antické osídlení na nevelkých ostrovech připomínají nálezy kyklopské zdi na kopci Ai Giorgis, ruiny starověkého chrámu v Kamari, či zbytky domů na mořském dně. ve své době se jednalo o významnou křižovatku námořních cest v Egeji. 

Atraktivita rozeklaného pobřeží se však neomezila jen na antiku. Dlouho byl ostrov oblíbeným sídlem pirátů… Někdy je také označován jako Corseoi Island, tedy pirátský ostrov.

Přes léto žije ostrov z turistického ruchu, který je však v porovnání s letovisky jen drobný, zachovává si potřebnou uměřenost. Mimo turistickou sezónu se místní živí především rybolovem. Ostrovní rybářská flotila je vzhledem k populaci neúměrně velká. Znamená to samozřejmě také mnoho ryb na místních jídelních lístcích.

Image
Na hlavním ostrově Fournoi je několik vesniček téměř zanedbatelné velikosti, nedaleko hlavního města je dokonce benzínka. Je zde Chora ležící nad přístavem, Kampi s větrnými mlýny a Chrysomilia. Klid a absence spěchu je hlavní zdejší devízou. A kdyby se v této disciplíně konal ostrovní šampionát, mnohonásobným mistrem by byla poslední zmiňovaná Chrysomilia s malým rybářským přístavem a půvabnými plážemi.

Ze zdejších produktů je dobré připomenout sýry a dobře známý med, který je charakteristický díky porostům tymiánu a šalvěje.

Na přelomu května a června se plánujeme na ostrově zastavit během plavby z Atén na Kos a zpět s Jirkou Pacákem, kterou jsme nyní vypsali.

 

623
Na horu