showTop
× Search
Živá voda do Baltu
Jan Koukal
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Živá voda do Baltu

Těsně předvánoční bouře Zoltan zbičovala pobřeží Severního moře a Baltu. Vzedmutá hladina obvykle působí kvůli svému destrukčnímu potenciálu u většiny lidí obavy, biologové mají ale i důvod k radosti.

Baltské moře je v podstatě hodně velké jezero, jehož „výpust“ je ucpána jednotlivými kusy Dánska. Tato danost má pro Baltské moře řadu důsledků. Jedním z nich je potřeba jisté míry cirkulace vody. Bez čerstvé vody ze Severního moře totiž v Baltu pomalu ale jistě uvadá život.

Voda v Baltu trpí nedostatkem kyslíku - základního paliva většiny živých organismů. Je to dáno tím, že moře je vesměs mělké s nepříliš slanou vodou a absorbuje mnoho živin ze zemědělské činnosti a odpadních vod, které svědčí řasám. Jejich bujný růst a následný hnilobný rozklad napomáhá úbytku kyslíku. Vědci již celá desetiletí pozorují, jak výše popsaným způsobem v Baltu vznikají zóny smrti s prakticky mrtvou vodou u dna, v níž není možný život. Tyto plochy se rozprostírají na mnoha čtverečních kilometrech a postupem let se zvětšují. Důvodem je slábnoucí výměna vody mezi Severním a Baltským mořem a naopak zvyšující se množství živin ve vodě. Tento smrtící koktejl decimuje celé populace ryb.

Image
Rozšíření oblastí s nízkým obsahem kyslíku u dna.
Pokud se tedy má Baltskému moři dařit, potřebuje čerstvou, slanou a okysličenou vodu Severního moře. Důležité je, aby voda byla studená - jen tak může nahrazovat mrtvou baltskou vodu u dna.

Zmíněná bouře Zoltan přinesla právě tento blahodárný efekt, a to nejsilnější za poslední dekádu. Spolkový úřad pro plavbu a hydrografii BSH uvedl, že autonomní měřicí stanice Darßer Schwelle naměřila od 20. prosince 2023 silný přítok slané vody v celém vodním sloupci. Podle úřadu šlo o jeden z nejsilnějších přílivů slané vody od roku 2014.

Bouři navíc předcházelo dlouhé období jihovýchodního proudění, které vyhánělo vodu z Baltského moře a výrazně snížilo jeho hladinu. O to silnější byl zpětný proud poháněný hlubokou tlakovou níží.

 

Předchozí článek Zvedá se voda, přístav se plní
Další článek Návrat námořní dopravy do doby krále Klacka?
Vytisknout
658

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Proč kotva drží (nedrží)

Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva...

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu