showTop
× Search
Když se nechce do halzy…
Vojtěch Sládeček
/ Kategorie: Technika plavby

Když se nechce do halzy…

Halza, anglicky gybe, obrat po větru, je jeden ze základních manévrů pod plachtami. V běžných podmínkách se nejedná o nijak zvlášť složitý manévr, ale určitě je dobré ho nepodceňovat. Ráhno je maximálně povolené, aby byla odporová plocha vůči větru co největší. Během halzy tak ráhno musí urazit poměrně dlouhou trasu blížící se úhlu 180°. A právě tato dráha je nebezpečná, zvláště pokud není kontrolována otěží, nebo dojde k takzvané nechtěné halze.

Způsobů, jak si poradit s halzou je několik. V běžném režimu pracujeme s tzv. kontrolovanou halzou, kdy dráhu ráhna kontrolujeme pomocí otěže hlavní plachty. Tedy před manévrem plachtu dotáhneme a jakmile přeskočí vítr na druhou stranu, ihned povolíme. Závodníci často používají techniku tzv. házené halzy. Znamená to, že nečekají, až vítr chytne plachtu z druhé strany sám, ale aktivně ji těsně před tímto momentem, kdy v plachtě opadá tlak, na druhou stranu ručně přehodí. Ušetří se tím tak velká vzdálenost a plachta neletí na druhou stranu tak zběsile a nebezpečně.

Nastat ale může situace, kdy nám hodně fouká, nemáme třeba tolik zkušenou posádku a na halzu v silném větru se proste necítíme. Co s tím? Naštěstí existuje sice méně elegantní, ale bezpečné řešení. Je třeba si uvědomit, že oba dva manévry- tedy obrat proti větru a halza jsou vzájemně zaměnitelné. Tedy nemusím, nutně dělat halzu, ale klidně se vydám sice delším, ale zato bezpečnějším obratem proti větru.

S hlavní plachtou během tohoto manévru v podstatě nemusím pracovat. I když to bude vypadat divoce, plachta bude hodně flatrovat, není zde riziko rychlého přeletění ráhna na druhou stranu. Plachta se prostě postupně přehodí tak, jak se loď otočí špičkou proti větru. Pak už jen stačí přehodit kosatku na druhý bok a odpadnout zpět na zadoboční kurz. Výhodou také je, že kosatku nemusíte v silném větru pracně dotahovat, budeme ji naopak spíše povolovat, aby měla optimální profil na zadní vítr.

Jediné co je potřeba si uvědomit, že loď při obratu nepohání vítr, protože jsme v tzv. „NO GO zóně“, tedy přímo proti větru. Celý manévr provádíme setrvačností a rychlostí lodě. Zvláště tedy pokud jsou velké vlny, máme línou loď a málo plachet, je potřeba dát pozor na to, abychom se nezastavili přímo proti větru a neztratili nad lodí kontrolu.

Jeden tip na závěr, stejně jako před obratem v silném větru, je dobré si i před halzou nachystat otěžový vozík na druhé straně. Pokud jsme s trimem plachty nebyli spokojení, máme možnost si pozici upravit lehce, bez tahu otěže.

Předchozí článek Proč ksakru ta kotva nedrží
Další článek Poprvé na charter, deset rad
Vytisknout
1064

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Když třepe zadní lem plachty

Je časté, že máme dobře vytrimované plachty, ale zadní lem se stále třepe. Někteří to řeší dalším dotahováním na otěži, ale to není to pravé. Výsledkem bude, že zpomalíme. Jak nepříjemnému klepání...

Zkusíme to, uvidíme

Vypadá to, že skipperovi scházel při zajíždění na místo jakýkoli plán. Zřejmě vplul mezi lodě a doufal, že to nějak dopadne. A nakonec to i dopadlo. 

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu