showTop
× Search
Kdo vyhraje Golden Globe Race?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Kdo vyhraje Golden Globe Race?

Sednete na jachtu, pro kterou je 6 uzlů ďábelskou rychlostí a vydáte se na závod kolem světa. Chce to odvahu, trpělivost a samozřejmě vytrvalost. Nemůžete být doma dříve, než za 200 dnů. A spíše mnohem později.

Závod má před sebou strhující finiš. Všichni diváci si ho užíjí, protože na rozdíl od lodí IMOCA, které létají gramofonovou rychlostí 45, Golden Globe se doplouvá na 16.

Poznámka pro mladší čtenáře

Gramofon je ten kolotoč na velké černé desky připomínající lázeňské oplatky. Mohl mít několik rychlostí. Běžná byla 33. Rychlost 45 udělala i ze stranického projevu zajímavou pecku. Naopak i rockový nářez na 16 dokázal uspávat hady.

Finiš

Vedoucímu muži závodu zbývá do cíle méně než 1700 mil. Jeho náskok 1000 mil se už téměř rozplynul. V této chvíli je podle vzdálenosti do cíle jen 56 mil. Vzhledem k průměrné rychlosti to dělá jen 12 hodin rozdíl v cíli. Po 210 dnech závodu!

Finiš se zdá být zajímavý až na cílovou čáru. Vede Jean-Luc Van Den Heede (73 let) s poškozenou lodí. V Jižním oceánu udělal kotrmelec a zdálo se, že přijde o stěžeň. Takeláž provizorně opravil a rozhodl se doplout do cíle.

Druhý Mark Slats je v plné síle a už od mysu Horn to dokazuje. Dokázal stáhnout 95 % náskoku svého soupeře a stále tlačí na pilu.

Počasí

Počasí dlouho hrálo Marku Slatsovi do karet. Nyní se ale situace otáčí. Van Den Heede již je nad úrovní Kanárů a dostává se do oblasti, kterou zasahují fronty. Do jedné by se měl dostat za dva dny a na zaďák by se měl vzdálit svému soupeři, který bude stále v nepříznivém severovýchodním proudění.

Van Den Heede vsází na to, že se dostane do západního proudění severně od Azor a popluje do cíle na zaďák. Slats se zatím stále pokouší stoupat co nejkratší trasou k cíli. U rychlejších jachet by bylo jasné, že A, tedy sázka na rychlost navzdory delší upluté vzdálenosti, je správně. U pomalých jachet, na kterých se závod pluje, to nemusí tak být. Rozdíl v rychlosti mezi zaďákem a stoupačkou je půl uzle. Vyšší rychlost na zadobok nemusí stačit v případě, že si trasu příliš prodloužíte.

Přesto bych stále vsadil na zkušeného Van Den Heedeho. Pokud nezůstane stát v Azorské tlakové výši, zvítězí. Alespoň podle mě.

Polohu lodí najdete zde.

Předchozí článek Nejlepší evropské jachty roku 2019
Další článek Tady na Faerských ostrovech máme všechno větší aneb obeplutí země Vikingů
Vytisknout
3044

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Když třepe zadní lem plachty

Je časté, že máme dobře vytrimované plachty, ale zadní lem se stále třepe. Někteří to řeší dalším dotahováním na otěži, ale to není to pravé. Výsledkem bude, že zpomalíme. Jak nepříjemnému klepání...

Zkusíme to, uvidíme

Vypadá to, že skipperovi scházel při zajíždění na místo jakýkoli plán. Zřejmě vplul mezi lodě a doufal, že to nějak dopadne. A nakonec to i dopadlo. 

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu