showTop
× Search
Jen celý Atlantik před sebou
Daniel Vodička

Jen celý Atlantik před sebou

Vedoucí muž Golden Globe Race Jean-Luc Van Den Heede má za sebou mys Horn. Na fotografii vypadá strhaný, ale nic mu neschází. Dojede s poškozenou jachtou do cíle?

Van Den Heede má za sebou mys Horn a dokonce i Falklandy. Jeho jachta přitom 2000 mil od Hornu byla zabalena vlnou. V té chvíli došlo k poškození takeláže a vypadalo to, že Jean-Luc v závodě skončil. Nikdy však nebyl mužem, který se vzdává a dokazuje to i ve svých 73 letech. Takeláž se mu podařilo provizorně opravit a pokračuje do cíle. S rizikem pádu stěžně v mysli.

Pokud se Van Den Heedemu podaří dojet do cíle, nemělo by to být horší než 2. místo. Druhý Mark Slats z Holandska ztrácí na vedoucího veterána 1300 mil. Je to sice hodně, ale Van Den Heede musí pokračovat konzervativně a šetřit takeláž. Slats by musel být až do cíle o 20 % rychlejší, než Van Den Heede.

Potíže ale neřeší jen vedoucí muž. Mark Slats také bojoval v posledních dnech s počasím. Za 6 dnů se mu na Van Den Heedeho podařilo najet jen 43 mil. Zatím tedy žádná sláva.

Ze 17 startujících pokračuje v závodu jen 8 závodníků. Zatímco vedoucí muž by mohl dosáhnout času kolem 200 dnů, u posledního Igora Zaretského to vypadá na 370 dnů. A to se ještě chystá zastavit v Austrálii, aby očistil loď od nárůstů. Vypadá to, že ho brzdí o 2,5 uzlu. U těchto pomalých lodí to znamená na polovinu.

S podobným problémem bojuje i předposlední Mark Sinclair z Austrálie. Na moři se již několikrát pokoušel loď očistit, ale dvakrát byl z vody vyhnán žraloky. I Mark míří do Austrálie. I na šestém místě plující Tapio Lehtinen řeší nárůsty vilejšů, které ho zpomalují a při plavbě proti větru jeho progres limitně snižují k nule.

Istvan Kopar má problémy s ložiskem kormidla. Musel použít nouzový kormidelní mechanizmus a vzít vedení lodě do teplejch. Ani pína však není OK a Kopar musí vymyslet, jak doplout do cíle.

Angličanka Susie Goodall je již delší dobu na nouzových zásobách vody. Je to zlé, tak sáhla i po metodách v minulosti a v Polsku praktikovaných. Začala se modlit za déšť.

Je to dlouhý závod a ukazuje se, že ještě náročnější, než jeho účastníci čekali.

Jen ještě doplním, že pro Jean-Luca Van Den Heedeho je to již jeho desátá plavba kolem obávaného mysu.

Polohu lodí najdete zde.

 

Předchozí článek Test Bavaria Cruiser 46
Další článek Plavba v Řecku se prodraží
Vytisknout
5383

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Když třepe zadní lem plachty

Je časté, že máme dobře vytrimované plachty, ale zadní lem se stále třepe. Někteří to řeší dalším dotahováním na otěži, ale to není to pravé. Výsledkem bude, že zpomalíme. Jak nepříjemnému klepání...

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu