showTop
× Search
Jak zabránit pádu přes palubu?
Daniel Vodička

Jak zabránit pádu přes palubu?

Vypadne-li jeden z posádky přes palubu, začíná boj o život. Stane-li se to ve vlnách v noci, je tento boj už z poloviny prohraný. Aby k tomu nedošlo, používáme psí kšíry. Vážeme je ale správně?
Někdo říká bezpečnostním popruhům harnessy, jiný psí kšíry. Jde o to samé. Měly by být na každé lodi, včetně jachet charterových.

 

Kdy je dobré je používat?
Jen málokdo je používá stále. Kdy je tedy čas, kdy se bez nich neobejdeme? Přivázaní bychom měli být v noci a za špatného počasí. A dále kdykoli, když jsme na palubě sami a loď řídí autopilot. V takové chvíli si posádka v podpalubí nemusí všimnout, že na palubě k něčemu došlo. A ještě jeden důvod pro přivázání. Je to mořská nemoc. Kdo je takto churavý, má takové starosti, že stabilitu neřeší. 


Kde se přivázat?
Psí kšíry mají zamezit tomu, abyste byl oddělen od lodi. Ideálně by neměly umožnit pád přes palubu. Jsou známy případy, kdy přivázaný člen posádky spadl přes palubu, zůstal viset na psích kšírách, nebyl schopen vylézt na palubu a utopil se uvláčen lodí. 

To je důvod, proč je třeba se vázat uvnitř kokpitu, nikoli například na zadním koši. Ideální jsou body k uvázání ve středu kokpitu, případně před kormidlem.
Uvázaní bychom měli být tak, abychom nemohli spadnout přes palubu. Pokud spadneme přes palubu, měly by nás kšíry udržet tak vysoko, aby hlava byla nad hladinou.
Uvázání na krátko však omezuje pohyb v kokpitu. Aby tomu tak nebylo a od kormidla bylo možné dojít až k vinšnám u lukny, je nejlepší instalovat v kokpitu mezi oky na uvázání popruh, který umožní volný pohyb v předozadním směru, ale nepustí posádku do boku. 

Větší nebezpečí na palubě?
Obvykle se posádka více bojí pohybu po palubě, tedy cesty na příď. Ano, je to nebezpečnější než sedět v kokpitu, ale ten, kdo jde na příď, s nebezpečím počítá a podle toho se chová. Pokud sedíme v kokpitu, cítíme se bezpečně. Loď ale může být zasažena vlnou, která ji položí bokem na vodu. Pak už v kokpitu bezpečno není. 


Jackstay na palubě
Aby byl bezpečný pohyb po palubě, je dobré mít nataženy popruhy jackstay od zádě až k přídi tak, abychom se mohli uvázat na zádi a přejít až na příď. Při pohybu po palubě se samozřejmě nevyhneme tomu, abychom nemohli spadnout mimo loď. Při cestě na příď však nebýváme na palubě sami a okamžitá pomoc je při ruce.

 

Předchozí článek Slalom mezi rybáři a kontejnerovkami
Další článek První zkouška ohněm
Vytisknout
9383

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Když třepe zadní lem plachty

Je časté, že máme dobře vytrimované plachty, ale zadní lem se stále třepe. Někteří to řeší dalším dotahováním na otěži, ale to není to pravé. Výsledkem bude, že zpomalíme. Jak nepříjemnému klepání...

Zkusíme to, uvidíme

Vypadá to, že skipperovi scházel při zajíždění na místo jakýkoli plán. Zřejmě vplul mezi lodě a doufal, že to nějak dopadne. A nakonec to i dopadlo. 

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu