V 55 uzlech s plnými plachtami
Včera během webináře k Vendée Globe mluvil Milan Koláček o trénincích na Figaru, které pro něj byly největší školou. Máme tu video, na kterém letí v bouřlivém větru s roztrhanou hlavní plachtou v 55 uzlech větru.
Při včerejší přednášce říkal: "Na Figaru se moc nerefuje. První ref tak ve 30 až 35 uzlech."
Pak už jen stačí, aby z mraku trochu přifouklo, ze 30 je 50, na stěžni je celá hlavní plachta a po větru se letí domů do Lorientu.
Na druhou stranu je třeba říci, že pokud to ukočírujete, což dokáže málokdo, letíte rychlostí ke 20 uzlům a z 50 uzlů true wind je přijatelných 30 apparent. A to už není tak strašné.
Pokud to tedy ukočírujete...
Tento lednový trénink pro Milana skončil roztrženou hlavní plachtou a ulétnutým windmetrem. Citelná ztráta. Někdo tam však skončil bez stěžně...
1579
Související články
FOR BOAT program přednášek na stánku Lodních novin
FOR BOAT program přednášek na stánku Lodních novin
V pátek začíná výstava FOR BOAT a na našem stánku bude více přednášek než kdy jindy. Níže najdete časový rozvrh přednášek.
Milan Koláček už má palubu…
Milan Koláček už má palubu…
Paluba nového závodního speciálu Class40 Milana Koláčka byla vytažena z formy. Je velká jak kurt na badminton. Na podzim na ní pojede Milan sólo přes Atlantik.
Blíží se bouře! Jak uniknout nejhoršímu?
Blíží se bouře! Jak uniknout nejhoršímu?
Plujete na moři, nemáte kam se schovat a blíží se bouře. Chcete se vyhnout nejhoršímu, ale jak na to? Jak se rozhodnout, abychom nevlétli bouři přímo do chřtánu?