Jak mám svítit v noci?
Pluli jste někdy v noci? Potkávali jste jiné jachty a byli jste zmateni? Není to nic neobvyklého. Možná i více než polovina jachet svítí jinak, než je třeba. Zmatek je jedna věc, důsledky věc druhá. Nemohou se pak divit, že jim jiné lodě nedají přednost.
Kotevní, motorové, pozičky. Vyberte si, svítím vším. Alespoň jsem vidět, ne?
Vidět jste. Ale matete stejně, jako byste měl u auta na zádi místo brzdových světel dálkové.
Plachetnice za plavby (rozumí se na plachty) má svítit bočními světly (červená a zelená) a záďovým světlem bílým. Ničím jiným. Pak jste považováni za plachetnici a může vám být dána přednost.
Stáhneme-li plachty a poplujeme na motor, zapneme světlo motorové (stožárové), které svítí na stěžni v úhlu 225°. To je úhel obou bočních světel. Nezapínáme kotevní světlo, protože to je vidět i od zádi (360°), což je špatně. Na zádi již máme světlo záďové.
Pokud stojíme na kotvě, máme rozsvícené jen světlo kotevní.
Stojíme-li vyvázáni u mola, nesvítíme ničím.
A ještě jedna rada. Jedete-li v noci z hospody na dinghy, vezměte si s sebou baterku. Svítit nemusíte, ale popluje-li nějaká loď, musíte baterku rozsvítit a na sebe upozornit.
To jsou pravidla provozu. Tak zní Colreg. A ten je třeba dodržovat.
17242
Související články
Tragická nehoda ve Splitských vratech, na závěry je příliš brzy
Tragická nehoda ve Splitských vratech, na závěry je příliš brzy
U Splitských vrat došlo k tragické srážce charterové jachty s českou posádkou a katamaránu Krilo Eclipse. Čtyři lidé nehodu nepřežili. V tuto chvíli je ale předčasné určovat viníka. Rozhodující budou záznamy, přesné místo nehody, kurzy obou lodí a posouzení podle pravidel COLREG.
Jak v noci svítit (a proč)
Jak v noci svítit (a proč)
Jak svítí v noci plachetnice, kterou potkáte na své charterové plavbě? Obvykle jako vánoční stromeček. Skippeři často vychází z přesvědčení, že více rozsvícených světel znamená vyšší bezpečnost. Není to pravda…
Pozor na častou chybu
Pozor na častou chybu
Plachetnice má přednost před lodí plující na motor. Taková je laická interpretace. Platí to ale vždy?