Zpráva z Anafi
Anafi je jeden z turisty opomíjených ostrovů v Egeji. Zatím a naštěstí. Leží přitom jen 15 mil východně od turisticky poblázněného Santorinu. Před dvěma dny se objevování ostrova věnoval Jirka Pacák na plavbě Egejí.
„Na Anafi je nová marína. Zatím bez elektřiny a bez vody. Proto je také zadarmo. Vyvazuje se na bójky, tedy příď na bójku, záď na břeh, místo mooringu. Většina míst je ale pro naši loď krátká (Bavaria 46), jen šest mělo správnou délku. Marínu dokončili letos a tak si troufám říci, že na mooringu jsem byl prvním Čechoslovákem. Podnikli jsme náročný výšlap na klášter Kalamiotissa.
Foto Jiří Pacák
Chora na Anafi.
Půjčili jsme si motorky a auta a sjezdili všechny cesty. Tady ještě žádný turistický masakr neprobíhá. Jeden německý motorák stojí u pláže a odpoledne připlul rakouský Amel. Jinak jen asi šest rybářů. Heliport a travnaté letiště... A trajekt jsme neviděli. Respektive ani jiné lodě v okolních vodách. Na jihu je hodně písčitých pláží. Útes (východní výběžek) je prý druhý největší skála po Gibu.Zatím fungují jen dvě restaurace a čtyři kavárny. Ve starém městě stále ještě v domech žijí lide... Ne jako v sousedním Santorini, kde se prodávají cetky a hadry. V klášteře Zoodochou Peges, který byl původně mužský, dnes žijí již jen dvě ženy. Zapálili jsme uvnitř svíčky. Za přání, za blízké… A přijali sladkost a ochutnávku nám neznámého ovoce z jejich stromu.“
V Egeji je stále možné najít zajímavé ostrovy, které jsou turistickým ruchem nezasažené, nebo zasažené jen okrajově. Pokud byste některé chtěli s Jirkou Pacákem navštívit a využít přitom jeho výborné znalosti řečtiny, máme stále volná dvě místa na plavbě z Kosu do Atén. V cestě jsou i jiná zajímavá místa.
510
Související články
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovaté ryby z čeledi čtverzubcovitých byly po Turecku a Řecku zaznamenány už také v Chorvatsku. I když panovalo přesvědčení, že zimní teplota vody je na ně příliš nízká. Šíří se přes Rudé moře.
Kolik skutečně stojí plavba II.
Kolik skutečně stojí plavba II.
Po přečetní článku na Lodních Novinách doplňuji náklady na plavbu v jiných lokalitách, než je Chorvatsko. Najdete zde tabulky nákladů ze Skotska, Řecka a Sicílie.