Ukrajinci vystopovali jachty ruských boháčů
Šéf Rosněfťi Igor Sečin, majitel Metalloinvestu Ališer Usmanov nebo vlastník fotbalové Chelsea Roman Abramovič. Ti všichni se teď obávají o své megajachty. Web Ukrajinska pravda zveřejnil údaje o poloze lodí i dalších ruských oligarchů.
Ihned po ruské invazi na Ukrajinu přijaly západní země opatření, která mají Rusko izolovat od civilizovaného světa. Desítky zemí již uzavřely své vzdušné prostory pro ruská letadla. Ale agresor má stále moře a jeho prominenti své jachty. Ukrajinska pravda našla lodě blízkých spojenců prezidenta Vladimira Putina.
Igor Sečin
Darth Vader ruské politiky, údajně Putinova pravá ruka, jestřáb. A také výkonný šéf ruské státní ropné společnosti Rosněfť. Vším, čím byl a je, Igor Sečin byl a je jistě rád. Vždyť mu jeho loajalita dopomohla mimo jiné k vlastnictví luxusní jachty Amore Vero, kterou momentálně zaparkoval v přístavu La Ciotat nedaleko francouzské Marseille.
Amore Vero má 85,6 metru a její hodnota údajně přesahuje 120 milionů dolarů. Podle webu Superyachtfan loď pohánějí dva 20válcové motory MTU, každý o výkonu 3600 KW.
Ališer Usmanov
Podnikateli uzbeckého původu se aliance s Putinem rovněž vyplatila - konkrétně částkou 12,6 miliardy dolarů, což je výše jeho jmění odhadovaná časopisem Forbes.
Svou jachtu Dilbar, která je téměř dvakrát delší než Sečinova (156 metrů), parkuje v Hamburku. Loď koncepce "svatební dort" se čtyřmi palubami byla postavena loděnicí Lurssen nákladem 800 milionů dolarů. Pohání ji šestice dieselelektrických agregátů Wärtsila o souhrnném výkonu 40 tisíc koní. Podle posledních zpráv již byla loď německými úřady zabavena.
Roman Abramovič
Pod velký tlak se v Anglii dostal bývalý gubernátor Čukotky, někdejší pobočník Putina i jeho předchůdce Borise Jelcina. Podle zpráv britských médií se začal zbavovat nemovitostí a zahájil i jednání o prodeji londýnského klubu Chelsea. Pravděpodobně chystá přesun do míst, kde jeho národnost nebude tolik na obtíž.
Možná půjde o karibský ostrov St. Martin, kde momentálně kotví jeho jachta Eclipse, další "svatební dort", dlouhý 162 metry. Loď postavila loděnice Blohm + Voss v roce 2010 za 700 milionů dolarů.
Druhá Abramovičova loď, 140metrová Solaris, byla ukrajinským webem lokalizována v Barceloně. Tento novější kus postavila Lloyd Werft v loňském roce. Abramoviče přišla na 600 milionů dolarů.
Arkadij Rotenberg
Putinova kamaráda z juda pohodlně živí vlastnictví největší ruské stavební firmy SGM group, která se soustředí na výstavbu plynovodů a elektrického vedení. Jeho jachta Rahil se momentálně nachází v Turecku v přístavu Tuzla.
Rahil od Benetti Yachts patří v této konkurenci ke skromnějším kusům - s délkou 65 metrů a pořizovací cenou 75 milionů dolarů. Jachtu loděnice v roce 2011 stavěla pro britského miliardáře Grahama De Zilleho. Ten pak ale dostal od Rotenberga "nabídku, která se neodmítá"...
Oleg Děripaska
Poslední úlovek ukrajinských novinářů je jachta Clio multipodnikatele Olega Děripasky, která se nachází v Rudém moři a míří do Maledivy. O tom už ale Lodní noviny informovaly.
2510
Související články
Vrak Saddámovy megajachty slouží rybářům a hrají si v ní děti
Vrak Saddámovy megajachty slouží rybářům a hrají si v ní děti
Těžko hledat výmluvnější symbol. Neslavnou éru vlády iráckého diktátora velmi případně ilustruje vrak megajachty Al-Mansúr, kterou si Saddám Husajn spolu se dvěma dalšími loděmi objednal v 80. letech. Jachta, na jejíž palubu údajně Husajn ani nikdy nevkročil, byla potopena spojenci při invazi v roce 2003. Dnes slouží jako základna rybářům, zatímco jejich děti si v interiéru hrají na schovávanou.
Potopení megajachty Saga u Catanzara
Potopení megajachty Saga u Catanzara
Čtyřicet metrů dlouhá motorová megajachta Saga spuštěná na vodu v roce 2007 se potopila v sobotu 9 mil od italského Catanzara po neúspěšné záchranné operaci. Posádka i pasažéři byli zachráněni.
Ať je, čí je, zabavte ji
Ať je, čí je, zabavte ji
Nejvyšší soud na Fidži dal americkým a fidžijským úřadům zelenou k zabavení megajachty Amadea v odhadované hodnotě 325 milionů dolarů, o jejímž vlastnictví se vedou spory. Rozhodnutí soudu tak připravilo půdu pro další právní spor, který má určit, zda je majitelem lodi sankcionovaný ruský miliardář Sulejman Kerimov, jak tvrdí Spojené státy.