Search
× Search
Oligarchové se ptají: Kam s nimi?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Oligarchové se ptají: Kam s nimi?

Obří motorové jachty ruských miliardářů napojených na Vladimira Putina jsou v pohybu. Škatule, škatule, hejbejte se! Jejich majitelé se obávají postihů ze strany Západu v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu.

Místo vyhlášených letovisek v západních demokraciích teď megajachty hledají o poznání skromnější a méně pompézní útočiště, jako jsou Maledivy nebo Černá hora. Data Marine Traffic ukazují "změnu kurzu" v podání hned několika lodí ruských byznysmenů.

Za horečným zvedáním kotev je koordinované úsilí lídrů západního světa uvalit bolavé sankce na široké okolí Vladimira Putina, které se mají dotknout jejich majetku na Západě, včetně nemovitostí a jachet. Francie již podle webu cnbc.com poskládala seznam majetků vlastněných ruskými oligarchy, na něž by bylo možné vztáhnout sankce EU.

Podobné odhodlání zveřejnil Bílý dům: "Tento týden spustíme multilaterální transatlantické úsilí k identifikaci, vyhledání a zmrazení majetků sankcionovaných ruských společností a oligarchů - jejich jachet, nemovitostí a další neprávem nabytých majetků."

Kdo se tedy začal obávat o svou chloubu na vlnách? Prezident Lukoilu Vagit Alekperov zavelel k odplutí z Barcelony a zadal kurz Černá hora. Tam by měla jachta se skromným názvem Galactica Super Nova, umělým vodopádem, výtahem a heliportem dorazit v příštích dnech.

Je otázka, nakolik bude Černá hora, člen NATO, pro loď bezpečným přístavem. Země již ohlásila plán připojit se k sankčnímu programu EU (o členství v unii balkánská země požádala v roce 2008).

Další tři boháči volí bezpečnější lokalitu - Maledivy v Indickém oceánu. Jedním z nich je Oleg Děripaska, který dal povel k vyplutí jachty Clio ze Srí Lanky už před dvěma týdny. Muž, který byl sankcionován Spojenými státy již v roce 2018, se jako jeden z mála ruských miliardářů k situaci na Ukrajině vyjádřil alespoň neutrálním tweetem: "Mír je priorita, jednání musejí začít co nejdříve."

Sám Putin svou jachtu Graceful nechal odklidit z Hamburku do bezpečí Baltského moře již začátkem února. V Německu loď procházela údržbou a úpravami.

Ne všichni ale stačili majetek ukrýt. Blízký přítel Putina a bývalý důstojník KGB Vladimir Stržalkovský minimálně dočasně přišel o svůj luxusní ledoborec Ragnar, který minulý týden zadržela norská pobřežní stráž u města Narvik. Není zřejmé, proč kágébákova loď v těchto vodách operovala. Podle některých zdrojů může jít o souvislost s plánovaným cvičením NATO, které se má v oblasti uskutečnit v březnu a dubnu. Podle jiných informací se loď používá k řezání optických kabelů.

Právě k takovému činu došlo letos 7. ledna, když byl přerušen podmořský optický kabel mezi norskou pevninou a souostrovím Špicberky. Kabel přitom obstarává nejen internet a další komunikace pro severské souostroví, ale zároveň je podstatnou součástí velké satelitní stanice SvalSat. V polovině února norská policie konstatovala, že poškození kabelu bylo úmyslné a šlo o dílo člověka.

 

2146
Na horu