Ať je, čí je, zabavte ji
Nejvyšší soud na Fidži dal americkým a fidžijským úřadům zelenou k zabavení megajachty Amadea v odhadované hodnotě 325 milionů dolarů, o jejímž vlastnictví se vedou spory. Rozhodnutí soudu tak připravilo půdu pro další právní spor, který má určit, zda je majitelem lodi sankcionovaný ruský miliardář Sulejman Kerimov, jak tvrdí Spojené státy.
Fidžijský soud již dříve nařídil, aby byla megajachta zadržena a bylo jí zabráněno opustit území ostrovního státu. Právník zastupující společnost, na niž je plavidlo registrováno, uvedl, že superjachta patří jinému magnátovi, který není na sankčních seznamech.
Na Kerimova uvalily v březnu sankce Spojené království a Evropská unie kvůli jeho úzkým vazbám na ruského prezidenta Vladimira Putina. Na sankčním seznamu USA byl Kerimov již v roce 2018.
Šestapadesátiletý rodák z Dagestánu drží 46,3 procenta v největším ruském těžaři zlata Polyus. Peníze rovněž hojně točí na moskevském realitním trhu. Do povědomí veřejnosti se dostal likvidací svého Ferrari Enzo v Nice v roce 2006 a také zatčením ve Francii v roce 2017 kvůli daňovým únikům při nákupech nemovitostí právě na Riviéře. V Rusku se těší pověsti váženého senátora.
Loď Amadea, která má heliport a bazén vyložený mozaikou, dorazila do fidžijského přístavu Lautoka 12. dubna po 18denní cestě z Mexika, uvádí agentura Bloomberg. Fidži zadrželo 348 stop dlouhou superjachtu 19. dubna poté, co obdrželo formální žádost o právní pomoc od americké vlády.
Loď Amadea plující pod vlajkou Kajmanských ostrovů je napsaná na společnost Millemarin Investments a podle právníka obhajoby je jejím beneficientem Eduard Chudajnatov, bývalý šéf Rosněfti, který není na sankčním seznamu. Podle prokuratury bude otázka vlastnictví pravděpodobně rozhodnuta později u amerického soudu.
Web Superyachtfan specializující se na stopování vlastníků superjachet nepochybuje, že vlastníkem jachty Amadea je Kerimov.
2108
Související články
Nafukovací zábava na palubu
Nafukovací zábava na palubu
Posilovny, bazény, kinosály, heliporty, skútry... To vše už na palubách či v interiérech luxusních motorových jachet bylo, a proto je třeba přijít s něčím novým. Rozvoj materiálů a technologií spolu s lidskou invencí dnes majitelům jachet umožňují zahrát si na palubě basketbal nebo se klouzat po skluzavce z flybridge.
Megajachty máme rádi, peníze ještě radši
Megajachty máme rádi, peníze ještě radši
Saúdskoarabský princ Fahad bin Sultán bin Abdulazíz al Saúd prohrál soud se švýcarskou bankou Credit Suisse o 41 milionů dolarů (880 milionů korun). Londýnský soud členovi saúdské královské rodiny uložil povinnost zaplatit dluhy, které vůči bance měla jeho společnost Burgundy Sea. Peníze si tato účelová firma půjčila na refinancování 82metrové superjachty Sarafsa. Bance však vrátila jen 13 500 eur. Je to druhý případ z nedávné doby, který vrhá ne právě příznivé světlo na rijádskou dynastii ve vztahu k motorovým lodím.
Vrak Saddámovy megajachty slouží rybářům a hrají si v ní děti
Vrak Saddámovy megajachty slouží rybářům a hrají si v ní děti
Těžko hledat výmluvnější symbol. Neslavnou éru vlády iráckého diktátora velmi případně ilustruje vrak megajachty Al-Mansúr, kterou si Saddám Husajn spolu se dvěma dalšími loděmi objednal v 80. letech. Jachta, na jejíž palubu údajně Husajn ani nikdy nevkročil, byla potopena spojenci při invazi v roce 2003. Dnes slouží jako základna rybářům, zatímco jejich děti si v interiéru hrají na schovávanou.