Spetses
Řecký ostrov Spestes je častou zastávkou jachet, které se na týdenní charterovou plavbu vydávají z Atén nebo Lavrionu. Leží cca 50 mil jižně od obou charterových základen, nedaleko východního pobřeží Peloponésu. Jachtařům nabízí jeden atraktivní přístav a nespočet zátok s plážemi na kotvení a koupání.
Ostrov leží jen míli od pobřeží. Je dlouhý 4 míle a v době prvního lidského osídlení cca 8000 let před Kristem byl s pevninou spojen úzkou šíjí. Původní název ostrova byl Pityussa. Název Spetses pochází až od Benátčanů a měl souvislost s obchodem s kořením, na jehož jedné zastávce se nacházel. Na ostrově žije asi 4000 obyvatel, osídlení se soustředí v okolí přístavu Spetses. Osobní auta jsou ve městě zakázána, najdete zde jen taxíky, autobusy, mopedy a koňské bryčky.
Během prázdnin je ostrov častým cílem výletů mořechtivých obyvatel Atén.
Přístav Spetses
Ve městě Spetses je více přístavů, nejlépe krytá je východní oblast zátoky Baltizas. Zde najdete i zastrčenou benzínovou pumpu pro lodě. Ve vrcholné sezóně zde jachty stávají, kde se dá, a to dokonce v několika řadách. Chce to dlouhé lano a nebát se improvizace. Stání u přístavního mola v západní části města může v méně silných jedincích vyvolávat dráždivé záchvaty mořské nemoci.
Kotvení
Na pobřeží ostrova je celá řada zátok, kde je možné zakotvit, koupat se, nebo i přenocovat. V zátokách jsou obvykle větší či menší pláže, nad některými také výstavné vily z minulého století.
V zátokách se obvykle stojí s přídí na kotvě a se zádí vyvázanou na břeh. V mnoha z nich je ideální hloubka na kotvení i pro malé jachty. Moře je průzračné, vhodné i pro obdivování světa pod hladinou.
V okolí nevelkého ostrova je možné strávit dva dny bez toho, že by na vás měla dolehnout nuda. V sezóně se ale připravte na návštěvy flotil charterových jachet z Atén a Lavrionu.
2999
Související články
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovaté ryby z čeledi čtverzubcovitých byly po Turecku a Řecku zaznamenány už také v Chorvatsku. I když panovalo přesvědčení, že zimní teplota vody je na ně příliš nízká. Šíří se přes Rudé moře.
Kolik skutečně stojí plavba II.
Kolik skutečně stojí plavba II.
Po přečetní článku na Lodních Novinách doplňuji náklady na plavbu v jiných lokalitách, než je Chorvatsko. Najdete zde tabulky nákladů ze Skotska, Řecka a Sicílie.