Samonafukovací vesta a letecká přeprava
Problémy s přepravou samonafukovacích vest nemají konce. Letecké společnosti k nim mají asi podobný vztah, jako úředník k zásadnímu rozhodnutí. Nikdo nechce říci, jak to vlastně je. Máme tu pro informaci zajímavý dopis o zkušenostech s přepravou vest od našeho čtenáře Jaromíra Meduny.
Dobrý den,
nevím, zda stále probíhá diskuse o přepravě automatických záchranných vest letadly. Každopadáně problémy stále mohou být. Nikdy jsem se tím netrápil a vestu jsem dával do odbaveného zavazadla a vždy dorazila. Letos jsme u Air France udělali tu chybu, že jsme je chtěli "legalizovat". Dopadlo to na Ruzyni tak, že zástupce společnosti volal až do Paříže a pak nám sdělil, že pokud cartridge má víc jak 27g CO2, tak ani náhodou a nakonec jsme vesty museli nechat v Praze.... 27g myslím nemá žádná, dospělé 150-190 mají 35-38g. Problém je, že bez nahlášení mohou při kontrole vestu ze zavazadla bez náhrady odstranit a ještě větší problém může být, že se tím zavazadlo zpozdí, což je při plavbě dost velký problém.
Protože se chystám v říjnu na cesty, pro zajímavost jsem zkoušel zjistit, jak se k problému staví Ryanair, respektive Laudamotion, který pod něj organizačně patří. Telefonovat na jedinou oficiální infolinku do Dublinu nemá smysl, linka za 5Kč/min mi sice hezky zahrála, ale paní, která to nakonec řešila, očividně nevěděla o co jde a tak mě informovala, že mě přepojí a tím akce skončila.
Tak jsem to zkusil přes distibutory letenek, což byla také zajímavá zkušenost.
- Help chaty společností zahájí obvykle konverzaci až po zadání čísla rezervace letenek. Tj. po zaplacení.
- Infolinka "Pelikána" mě odkázala na to, že si mám objednat letenku, a pak mi zjistí další podrobnosti. K čemu mi posléze budou, pokud odpověď bude negativní, neřekla.
- Infoilinka "Student Agency" mě instruovala, že se mám zeptat mailem. Za týden přišla odpověď, že děkují za zájem o jejich služby a že po konzultaci s přepravcem vesty nelze přepravovat.
- U "Letušky.cz" už jsem psal tedy rovnou mail....a do hodiny přišla odpověď rovnou s poděkováním za zájem, vysvětlením a následuijícím odkazem:
https://www.ryanair.com/cz/cs/uzitecne-informace/centrum-pomoci/nejcastejsi-dotazy/zavazadla/mohu-si-vzit-na-palubu-samonafukovaci-zachrannou-vestu
Dispozice IATA (Mezinárodní asociace leteckých dopravců) pro přepravu nebezpečného materiálu říká prakticky to stejné, co je uvedeno v odkazu. Problém je,že je vyžadován písemný souhlas konkrétních aerolinek a takto jasně přímo na webu aerolinek jsem tento souhlas ještě nenašel. Asi je to možná jen otázka času, který klikání člověk hodlá věnovat. Píšu spíš pro ilustraci a zkušenost, že na většině míst, kde by člověk měl informace dostat, tak je nedostane. To v lepším případě. V tom horším dostane špatné a kdyby se s takovými smířil, zbytečně své vymazlené zařízení nechá doma a zápasí obvykle s polystyrenem :-)
"Letuškám" moc díky.
Zdravím, Jaromír Meduna
4307
Související články
Cesta na břeh může být smrtelná
Cesta na břeh může být smrtelná
Máte na sobě záchranou vestu, když jedete na dinghy na břeh? Může jít o vaši poslední cestu.
Další informace o vestách na pražském letišti
Další informace o vestách na pražském letišti
Protože stále více jachtařů si vozí své záchranné vesty a mají s nimi potíže při letecké přepravě, zveřejňujeme všechny informace, které k nám přijdou, i když nemusí být nejčerstvější. Tato je od Štěpána Schejbala.
Proč si připlatit za záchranné vesty
Proč si připlatit za záchranné vesty
Posádka navlečená do oranžových polystyrenových vest vyrovnaná v kokpitu působí nepřiměřeně. Asi jako rodinka z amerického středozápadu na dovolené na jachtě. Možná je to bezpečné, ale v Tribunji před kavárnou bych nechtěl s touto nádherou na krku vylézat z lodi. To je nevýhoda levných záchraných vest. Jsou sice levné, ale nikdo je nepoužívá.