Řecko, Paros, Naousa
Uprostřed Egeje leží dvojice ostrovů odělená 3,5 míle širokým průlivem. Jmenují se Paros a Naxos. Paros je západní z ostrovů. Na severním pobřeží je veliká zátoka Ormos Naousis, na jejím jižním pobřeží pak půvabné městečko Naousa.
Ostrov Paros je třetí největší z kykladských ostrovů. V čele tabulky je vedlejší Naxos, druhý je Andros. Za starého Řecka zde byl stát stejného jména. Ostrov byl znám svými lomy na kvalitní bílý poloprůsvitný mramor, ze kterého byla vytesána i socha Venuše Mélské.
Veliká zátoka Ormos Naousis je dnes oblíbeným cílem jachtařů, i když místní přístav nepatří k největším. Je zde však mnoho míst využitelných k bezpečnému kotvení, ať již jde o severní, jižní, či východní část zálivu. Samotné bíle zářící městečko s přístavem je na jižní straně zálivu.
Jedním z hezkých míst na kotvení či koupání je zátoka Agiou Ioannou na severozápadě zálivu Ormos Naousis. Je zde několik menších pláží, které jsou však v létě využívány i turisty, kteří sem po silnici dojedou vozem. Na šíji, která spojuje břehy zátoky s hlavním ostrovem, je loděnice zajišťující servis a zimování jachet.
Foto Lodní noviny
V přístavu není mnoho místa pro jachty.
Přístav v městečku Naousa je rozdělen na 3 bazény. Nejmenší východní je obývaný malými rybářskými loďkami. Následuje střední bazén s jejich většími sestrami. Místo pro jachty je v západním bazénu. Při naší návštěvě probíhaly práce na prodloužení vnějšího vlnolamu a i místa uvnitř přístavu bylo méně. Plné obsazení bylo 3 katamarany kolem 50 stop a 3 jednotrupé jachty u nábřeží před restauracemi (s přídí na kotvě) a dvakrát dvě jachty stojící bokem u západního vlnolamu, v místě bývalé benzínové pumpy.
Ze zajímavostí jsou na východní části vlnolamu trosky benátské pevnosti pocházející ze 13 století. Za procházku stojí také staré centrum městečka, plné úzkých a klikatých uliček plných restaurací, taveren a kaváren. Vše bílé, v kykladském stylu.
Naousa je místem, jehož návštěva nezklame. Výhodou je, že i v případě plného tamního přístavu, vždy najdete náhradní místo na zakotvení v okolí přístavu a v blízkých zátočinách.
602
Související články
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovaté ryby z čeledi čtverzubcovitých byly po Turecku a Řecku zaznamenány už také v Chorvatsku. I když panovalo přesvědčení, že zimní teplota vody je na ně příliš nízká. Šíří se přes Rudé moře.
Kolik skutečně stojí plavba II.
Kolik skutečně stojí plavba II.
Po přečetní článku na Lodních Novinách doplňuji náklady na plavbu v jiných lokalitách, než je Chorvatsko. Najdete zde tabulky nákladů ze Skotska, Řecka a Sicílie.