Nové kotevní bóje na Lastovu
Na čtyřech lokalitách parku Lastovo byly umístěny kotevní bóje a bylo zakázáno kotvit. Důvodem je ochrana porostů posidonie na mořském dně.
Jedná se o zátoky Saplun, Skrivena Luka, Zaklopatica a Velo Lago. I když se to mnohým nebude líbit, důvodem je zde ochrana přírody. V zátokách jsou na dně porosty mořské trávy posidonie, která je velmi důležitá pro celý ekosystém. Kotvy jachet porosty ničí tím, že rozorají mořské dno a vytrhají trávu. Poškozené porosty jsou následně mnohem náchylnější dalším atakům. Na kotvách jachet jsou také časo zavlečeny do zátok invazivni druhy řas, které původní flóru dále ničí. Zmizí-li posidonie, zmizí i mnohé druhy mořské fauny.
Lokality a počet bójí
Zátoka Saplun, 12 bójí do 20 m délky lodě
Zátoka Skrivena Luka, 15 bójí, 13 do 20 m délky lodě, 2 do 30 m délky
Zátoka Zaklopatica, 15 bójí do 20 m délky lodě
Zátoka Veli Lago, 15 bójí, 13 do 20 m délky lodě, 2 do 30 m délky
Bóje jsou dimenzovány do rychlosti větru 40 uzlů.
Cena bójí
Do 10 m délky – 100 HRK
10 – 20 m délky – 180 HRK
20 – 30 m délky – 300 HRK
Více informací zde.
5745
Související články
Kotvení na velkých hloubkách
Kotvení na velkých hloubkách
Na jaké hloubce jste ochotni zakotvit s charterovou jachtou? Myslím bezpečně zakotvit. Ve všech ohledech slova bezpečně. Na standardní charterové jachtě s 50 metry kotevního řetězu.
Kolik je třeba kotevního řetězu
Kolik je třeba kotevního řetězu
Na charterových jachtách v Chorvatsku bývá 50 metrů kotevního řetězu. V Řecku je to často 70 metrů. Čím více řetězu, tím lépe drží kotva. Proč tedy nemít 100 metrů?
Proč kotva drží (nedrží)
Proč kotva drží (nedrží)
Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva držela.