Nezvyklé stání na řeckém Symi
Jeden z nejhezčích přístavů v Egeji najdete na řeckém ostrově Symi. Hluboká zátoka zařízlá mezi kopce, které jsou poseté domky v pastelových barvách. Dříve se v přístavu stávalo na kotvě, dnes již je způsob jiný, na řecké poměry nezvyklý.
Přístav Symi připomíná barevný amfiteátr s domky shlížejícími dolů do přístavu. Strmá schodiště a úzké uličky, mezi jachtaři již po desetiletí oblíbená lokalita. Zátoka je však hodně hluboká a kotvení zádí ke břehu zde nebylo snadné. Dnes je vyvazování vyřešeno jinak. Podél břehů jsou instalovány kotevní bóje. Pozor, jsou velmi daleko od břehu, i více než 50 metrů. Připravte si tedy před přistáním hodně dlouhé lano. Volné bóje poznáte podle toho, že plují na hladině...
Foto Lodní noviny
Kotevní bóje jsou velmi daleko a je třeba si připravit hodně dlouhé lano.
Připlujete-li v běžnou denní hodinu (jak je to v noci, jsem nezkoušel), připluje vám v ústrety pomocník na člunu, který se postará o vyvázání lana na bóji. O spolehlivé vyvázání na správnou délku. Komunikuje zároveň s pomocníkem na břehu a dává pokyny posádce u lana na přídi. Díky této komunikaci skončíte vyvázáni přesně tak, jak je třeba. Příď při zajíždění neřešíte a staráte se pouze o záď. Jednou z výhod je i to, že tento lodní pomocník velmi dobře zvládá uvázání dračáku. Uzel je rychle hotov a je to skutečně dračák...
Přitažením se ke břehu kotevní bóji potopíte pod hladinu. Řekl bych poloautomatický způsob značení volných a plných bójí. Na břehu jsou přípojky na elektřinu, ne vždy však na ně dosáhnete, jsou poměrně daleko od sebe.
Symi je velmi atraktivní přístav a tomu odpovídá i cena za stání, která se pohybuje pro jachty do 15 metrů mezi 20 a 30 eury. Člověk si při placení otře zpocené čelo a řekne si: „Fuj, vydřiduši!“
I když, přijel-li od Jadranu...
1601
Související články
Meltemi umí nepříjemně překvapit
Meltemi umí nepříjemně překvapit
Silný letní vítr v Egeji dokáže nováčky v oblasti zaskočit. Překvapeni pak jsou především tam, kde se cítí bezpečně, tedy v krytých přístavech a zátokách.
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovaté ryby z čeledi čtverzubcovitých byly po Turecku a Řecku zaznamenány už také v Chorvatsku. I když panovalo přesvědčení, že zimní teplota vody je na ně příliš nízká. Šíří se přes Rudé moře.