Na dohled od antarktického ledu
Sodebo Ultim 3 dělá poslední 2 dny mezi 800 a 850 mílemi za den, průměrná rychlost je kolem 35 uzlů. Ve dne v noci letí trimaran rychlostí, která je i na motorový člun vysoká. Přitom se pohybuje jen 300 mil od antarktického ledového příkrovu.
Pro běžného smrtelníka je představa plavby nocí rychlostí 35 uzlů spojená s určitou porcí nejistoty. Co když se něco připlete do cesty? Stihnu zareagovat? To se bavíme o plavbě ve Středozemním moři na motoráku. Posádka Sodebo Ultim 3 letí nocí na třicetimetrovém trimaranu na foilech. Zde není možné náhle otočit kormidlem o 90°...
Nyní se přitom pohybuje necelý půlden plavby od ledovce, který obklopuje Antarktidu. Ten se v místech, kde nyní pluje Sodebo Ultim 3 rozprostírá až k 55°jižní šířky. Trimaran nyní pluje na 50°. Pro srovnání s Vendée Globe bych rád uvedl, že kvůli nebezpečí střetu s plovoucími ledovci je jižně od mysu Dobré naděje zakázána plavba jižně od 45°jižní šířky.
Sodebo Ultim 3 tedy pluje rychlostí 35 uzlů v místech, kde se nacházejí plující ledovce. Taková plavba je tak trochu ruskou ruletou. Tedy, trochu více,ež jen trochu.
Na riziko střetu s ledovci ukazuje i teplota vody v místech, kde trimaran pluje. Teplota klesla k nule, to je jasný ukazatel rizika.
Posádka musí mít posunutý pud sebezáchovy až někam na úroveň lumíků. Nebo musí nekriticky důvěřovat systému OSCAR, který by měl detekovat plovoucí předměty před lodí.
V současné chvíli je náskok Sodebo Ultim 3 skoro 680 mil na referenční čas trimaranu IDEC Sport.
Polohu lodi najdete zde.
2734
Související články
Ocean Eagle 43
Ocean Eagle 43
Loni dokončila francouzská loděnice CMN první ze trojice hlídkových trimaranů, které si objednala vláda východoafrického Mosambiku. Testování první lodě probíhalo nedaleko Cherbourgu v bouřlivých vodách průlivu Raz Blanchard.