Můžeme ujet hurikánu?
Sezóna hurikánů začíná na Atlantiku již 1. června. Tropické cyklóny, ze kterých se stávají hurikány, se začnou vydávat na cestu od Afriky na západ, aby se pak plnou silou opřely do nechráněných ostrovů v Karibiku. Mohou jachtaři takové bouři ujet?
Hurikán. Takové označení dostane tropická bouře ve chvíli, kdy vítr v cyklóně přesáhne rychlost 64 uzlů, tedy dostane se na hranici 120 km/h. To je rychlost slabého hurikánu první kategorie. Rychlost větru ale může přesáhnout i 300 km/h a to pak nastává totální destrukce i na pevnině.
Rychlosti větru jsou ohromné, ale přesto si položme otázku, jestli může plachetnice hurikánu ujet. Jestli se mu může odklidit z cesty. A zde je možná pro někoho překvapivá odpověď, že ano. Navzdory tomu, že rychlosti běžných plachetnic se pohybují někde mezi 5 a 8 uzly, tedy cca mezi 9 a 15 km/h.
Rychlost větru, nebo rychlost hurikánu?
I když se to zdá být jako matematický nesmysl, není tomu tak. Nesmíme totiž zaměňovat rychlost pohybu hurikánu s rychlostí větru v hurikánu. Navzdory ohromné rychlosti větru v hurikánu, se celý systém pohybuje relativně pomalu, jen kolem 10 uzlů (cca 19 km/h). Není to samozřejmě rychlostní limit hurikánu, může se pohybovat i rychleji, ale běžné rychlosti jsou výše zmíněné.
Start u afrických břehů
Nejnebezpečnější hurikány, které zasahují jachtařsky oblíbené karibské ostrovy, vznikají nedaleko africké pevniny. Vznikají daleko na východě a vydávají se na cestu k západu. Vzhledem k dnešní úrovni předpovědí jsou meteorologové schopni nebezpečí jejich vzniku odhalit ještě předtím, než vzniknou. Mohou je tedy monitorovat již od západního pobřeží Afriky.
Jak dlouho trvá cesta hurikánu od Afriky do jachtařského ráje v Karibiku? Jedná se o vzdálenost cca 2000 námořních mil. Pokud by se vznikající tropická cyklóna pohybovala rychlostí 10 uzlů, znamená to, že urazí vzdálenost 240 mil za den. Ke karibským ostrovům se tak dostane za 8 dnů. I kdyby se pohyboval o polovinu rychleji, tak je to 5,5 dne.
Útěk na jih
Nyní se podíváme na vzdálenosti v Karibiku. Od nejsevernějšího ostrova Anquila je to na nejjižnější Trinidad cca 400 mil. To je vzdálenost, kterou i pomalá plachetnice na motor urazí za 4 dny. A Trinidad již je ostrov, který bývá ataků hurikánů ušetřen. Tropické bouře přechází dále na sever od ostrova.
Od okamžiku vzniku cyklóny je tedy dost času k tomu, aby se jí plachetnice v Karibiku odklidila z cesty. Potíž ale je v tom, že je třeba zareagovat včas. To znamená mít stále informace. Co není problém v Evropě, to je v Karibiku dost nákladné. Myslím konstantní připojení na internet, které by umožnilo monitorování meteorologické situace.
Možnost ujet hurikánu i s pomalou plachetnicí tedy existuje. Je ale třeba reagovat včas. Nezaspat…
3261
Související články
Tragická nehoda Čechů v Karibiku
Tragická nehoda Čechů v Karibiku
K tragické nehodě došlo na korálovém útesu u ostrova Anquilla. 30 stop dlouhý motorový člun s trojicí 300 hp motorů nalétl v plné rychlosti na útes Blowing Rock. Jeden z mužů na palubě nehodu nepřežil.