Kotvení do bílého
Víte, že po příjezdu na kotviště máte hodit kotvu do bílého fleku, nikoli do barvy tmavé?
Připlujete na kotviště, kde se střídají tmavé a světlé fleky na dně. Obvykle tmavé převažují. Vy ale musíte kotvu spustit do fleku světlého. Jinak kotva nebude nejspíš držet.
Bílý flek znamená písečné dno. Tmavá barva znamená mořské řasy (trávu) na dně. V mořské trávě kotva nedrží, v písku ano.
Je zde ještě jeden velmi důležitý faktor. Mořská tráva posidonia, kterou obvykle naleznete ve Středomoří na dně zátok, čelí v posledních letech úbytku. Velkou vinu na tom mají i jachtaři se svými kotvami, kteří porosty posidonie decimují (Přitom tam kotva stejně nedrží.
Dejte si při kotvení pozor, kam kotvu házíte. Chce to spolupráci kormidelníka s kotevníkem. Kotevník vidí, kdy bude spouštět kotvu do bílého. Pomůžete tím nejen svému klidnému spaní, ale i přírodě.
6064
Související články
Meltemi umí nepříjemně překvapit
Meltemi umí nepříjemně překvapit
Silný letní vítr v Egeji dokáže nováčky v oblasti zaskočit. Překvapeni pak jsou především tam, kde se cítí bezpečně, tedy v krytých přístavech a zátokách.
Jak poznat bezpečné kotviště
Jak poznat bezpečné kotviště
Blíží se bouřlivé počasí a potřebujete bezpečné, ale opravdu bezpečné kotviště, kde máte záruku, že se chytnete. Jak takové kotviště vypadá? Co máme vlastně hledat?
Proč je vyvazování zádí na břeh nebezpečné? Alarmující čísla
Proč je vyvazování zádí na břeh nebezpečné? Alarmující čísla
O kolik se zvýší namáhání na kotvu ve chvíli, kdy jsme vyvázáni zádí na břeh a fouká vítr z boku? Jde o velmi překvapivé hodnoty, které by měly být pro každého skippera alarmující.