Search
× Search
Kdo vlastní vily hyzdící Šipansku Luku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Kdo vlastní vily hyzdící Šipansku Luku

Nádhernou zátoku a přístav Šipanska Luka již několik let hyzdí naprosto nevhodné moderní vily přímo na kraji staré vesnice. Jak ukázaly Pandora Papers, nitky vedou k Putinovu blízkému spolupracovníkovi Igoru Jusufovi, bývalému ministru energetiky.

Nejsou špinavé peníze. To věděl již Václav Klaus. Platí to po celém světě. Napříč stranami, řeklo by se u nás v parlamentu. Platí to v luxusních jachtklubech, kde se to jen hemží movitými pracanty z byvšího Sovětského svazu. Platí to i pro vlády, které podobným dříčům umožňují stavět i v místech, kde to pro našince není možné.

Šipan je jeden z nejhezčích chorvatských ostrovů. Borovice až k mořské hladině, olivové háje, palmy, staré kamenné domky a paláce z doby, kdy ostrov byl letním sídlem dubrovnické aristokracie.

Hlavní vesnice ostrova čítá 200 obyvatel. Na kraji vesnice stála v olivovém háji aristokratická vila Katina. Tu před 11 lety získala chorvatská firma Mikado, kterou zakládal Rus s chorvatským pasem Konstantin Veniaminovič Gološčapov. Vilu s okolními pozemky koupil za 4 miliony euro. Někdy se o něm mluví také jako o o bývalém masérovi Vladimira Putina.

Image
Prostředky přicházející do firmy volily vždy zajímavé trasy přes daňové ráje, tedy přes dobře známé offshore společnosti. Kromě již zmíněných 4 milionů zaparkovalo v Mikadu ještě 33,4 miliony EUR ze sedmi různých offshorových firem. Majitelé šesti z nich nejsou známí, jedna je v rukou bývalého ruského ministra energetiky Igora Jusufova. Z peněz byla nejprve opravena stará vila Katina a později na pozemku vyrostly 3 moderní stavby ve stylu sklo + beton. Pěst na oko v porovnání s okolními domky, energeticky rozhazovačné stavby, které se neobejdou bez baterie klimatizačních jednotek na střeše od jara do podzimu. Všude na domech kamery monitorující okolí. Stavby vyrostly i v místech, kde je stavební uzávěra. Na stavební povolení však byl tlak až ze Záhřebu. Zřejmě velká motivace na správných místech.

Zajímavé je také to, že firma Mikado dostala zpět 3,5 milionu EUR v roce 2015, protože investovala do turistických objektů. Zkuste si ale po pronájmu těchto turistických objektů zapátrat a nenajdete nic. Většinu roku jsou prázdné. V roce 2016 je ale navštívila tehdejší chorvatská prezidentka Kolinda Grabar Kitarović. Společnost Mikado je dnes ve vlastnictví švýcarské společnosti Realty Investments. Kromě toho, že patří honorárnímu konzulovi Litvy ve Švýcarsku Graziano Podrojovi se o ní nic neví. Pedroja je zároveň členem správní rady Swiss Sentinel Holding, která zaměstnávala manžela chorvatské prezidentky Jakova Kitaroviće.

Jak jsme se již zmínili, do firmy Mikado tekly finance z různých offshore firem, z nichž jedna patřila Igoru Jusufovi, který byl 4 roky ministrem energetiky v první vládě Vladimira Putina. Časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 1,1 miliardy USD.

Firma Mikado v průběhu let získávala půjčky od různých firem, měnila majitele, přecházela z ruky do ruky, vždy přes podivné společnosti z daňových rájů. Její příběh je spletitý, zamotaný, těžko zjednodušitelný. Více o něm najdete zde.

Příběh domů, které zničily panorama Šipanské luky zasahuje do nejvyšších míst chorvatské a ruské politiky. Ukazuje, jak jsou využívány offshore společnosti při koupi nemovitostí a jak zamlžují původ peněz, které ani ruský ministr energetiky nemohl z platu za čtyři roky ve funkci našpórovat.

2406
Na horu