Kde najdete v Řecku vstup do podsvětí
Je to místo, kam se vydává jen málokterá charterová jachta. Je daleko od běžných základen v okolí Atén. Místo, a především jeho okolí, za to však stojí.
Většina charterových plaveb z Atén se omezuje na nejbližší okolí. Na Saronský záliv, na egejské ostrovy, které jsou nedaleko. Ti nejzvídavější se vydávají na jih až do středověké Monemvasie (I zde se ruiny z konce minulého století změnily na turistický magnet). Dále už pokračuje málokdo.
Foto Lodní noviny
Na cestě od majáku ke vstupu do podsvětí.
Zajímá-li vás řecká mytologie, musíte ale pokračovat na jih, proplout mezi Peloponésem a Kythérou a nastavit kurz 270°. Po 20 mílích dorazíte ke střednímu prstu Peloponésu, který se jmenuje Mani. Nejjižnějším cípem poloostrova je mys Tenaro s majákem. Nejbližší zátoka na východní straně mysu se jmenuje Asomatoi. Má tři výběžky. Hledáte-li vstup do podsvětí, bude vás zajímat ten nejvýchodnější.
Zde u pláže najdete nevelkou jeskyni, která byla za antického Řecka jedním ze vstupů do podsvětí. Místem, které hlídal tříhlavý pes Kerberos.
Foto Lodní noviny
Pokud je vstup do podsvětí málo, je tu příjemná pláž.
Pokud by vám byl dnes již nefunkční (nejspíš) vstup do posvětí málo, máte tu k dispozici pláž s krásnou vodou na koupání, u parkoviště jsou zbytky Poseidonova chrámu. Část chrámového materiálu byla použita ke stavbě zdejšího kostelíku. Cestou k mysu Tenaro narazíte také na zbytky římského osídlení, včetně mozaikové podlahy. Cesta na maják trvá cca 25 minut, ale není nijak obtížná.
Pokud byste hledali nějaké jiné kotviště, necelou míli severně je úzká zátoka Vathi a o míli dále pak příjemná letní vesnička Porto Kagio.
530
Související články
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovaté ryby z čeledi čtverzubcovitých byly po Turecku a Řecku zaznamenány už také v Chorvatsku. I když panovalo přesvědčení, že zimní teplota vody je na ně příliš nízká. Šíří se přes Rudé moře.
Kolik skutečně stojí plavba II.
Kolik skutečně stojí plavba II.
Po přečetní článku na Lodních Novinách doplňuji náklady na plavbu v jiných lokalitách, než je Chorvatsko. Najdete zde tabulky nákladů ze Skotska, Řecka a Sicílie.