Jak změní ochrana Posidonie kotvení v Chorvatsku
Splitsko-dalmatinska županija se jako první v Chorvatsku rozhodla pro ochranu porostů mořské trávy Posidonie, která je nejvíce ničena kotvícími jachtami. Pro jachtaře to může znamenat nepříjemné omezení kotvení v místě výskytu Posidonie.
Mořská tráva Posidoinie mořská je středomořským endemitem. Najdeme ji na mořském dně do hloubky až 40 metrů. Pohlcuje extrémní množství CO2 a její louky jsou důležité pro přežití a rozmnožování celé řady mořských organizmů. Bohužel, v posledních 50 letech podle odhadů zmizelo ze Středomoří 13 – 40 % porostů Posidonie. Proto je v posledních letech chráněna a na některých místech je zakázáno kotvení a je nezbytné využívat kotevní bóje, které louky mořské trávy ochrání.
Posidonia roste velmi pomalu. Její oddenky na dně rostou o 1 – 2 cm za rok. Stačí je však vyorat kotvou, porost na dně je narušen a v erozi pokračují vlny a mořské proudy. Takto byly louky mořské trávy zlikvidovány kotvícími jachtami v nejedné zátoce na Jadranu. Problém představuje velké množství jachet, kotev a pomalá obnova luk, která trvá i více než 100 let. Má-li dojít k záchraně Posidonie a tím i k záchraně života, který je na louky navázán, je ochrana nezbytná. Ať se nám to líbí, nebo ne.
Splitsko-almatinská županije má vytipováno 69 potenciálních kotvišť, kde by se měly nainstalovat k Posidonii šetrné kotevní bóje. Jak to bude s kotvením na dalších místech nebylo uvedeno.
Z hlediska ekologicky-ekonomického se však zdá být logické, že budou pod záštitou ochrany mořské trávy připraveny kotevní bóje, které budou mít i nezanedbatelný ekonomický efekt. Koneckonců debaty o utíkající financích od jachet, které stojí na kotvě bez placení se vedou v Chorvatsku již mnoho let. Zde by se nenasytný ekonomický zájem mohl přikrýt bohulibým záměrem ekologickým. A jachtaři, kteří snad mají ve výbavě ekologické cítění, by měli být schopni to pochopit.
777
Související články
Kotvení na velkých hloubkách
Kotvení na velkých hloubkách
Na jaké hloubce jste ochotni zakotvit s charterovou jachtou? Myslím bezpečně zakotvit. Ve všech ohledech slova bezpečně. Na standardní charterové jachtě s 50 metry kotevního řetězu.
Kolik je třeba kotevního řetězu
Kolik je třeba kotevního řetězu
Na charterových jachtách v Chorvatsku bývá 50 metrů kotevního řetězu. V Řecku je to často 70 metrů. Čím více řetězu, tím lépe drží kotva. Proč tedy nemít 100 metrů?
Proč kotva drží (nedrží)
Proč kotva drží (nedrží)
Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva držela.