Jak zakotvit v úzké zátoce
Hledáte soukromí v malebné zátoce, která nebude plná pártylodí Yachtweeku? Musíte zvolit malou zátočinu, ve které další lodě nemají šanci. Jak ale v takové zátoce zakotvit?
V úzkých zátokách to není s kotvením snadné. Vypustíte-li dostatečné množství kotevního řetězu, skončíte na břehu, protože zátoka je příliš úzká (viz obrázek). Jak tedy zakotvit, aby bylo možné v zátoce strávit noc?
Ideálním řešením je vypustit kotvu v ose zátoky a záď vyvázat na dlouhá lana v jejím čele. V ose zátoky bývá na dně písek, což nemusí platit na krajích, kde mohou být skály. Ideální je, nalézt v ose zátoky bílý flek, který značí písečné dno neporostlé řasami. Pak zacouváme dále do zátoky a vyvážeme se dlouhými lany na břeh.
Pokud je to možné, nešetříme kotevní řetěz a vypustíme klidně i více než pětinásobek hloubky. V takovém případě bude kotva dobře držet. Na vyvazování na břeh jsou výborná lehká plovoucí lana vyrobená z polypropylenu. Protože jsou lehká a nenasákavá, snadno se s nimi pracuje. Pro vyvázání na kámen je nejlepší řetěz, popruh, nebo smyčka z pevného lana.
Před podobným kotvením je třeba zkontrolovat předpověď počasí, úzká zátoka by se mohla stát pastí bez možnosti úniku.
Takto je možné zakotvit i v zátokách, které se jinak zdají pro kotvení nevhodné.
5153
Související články
Kotvení na velkých hloubkách
Kotvení na velkých hloubkách
Na jaké hloubce jste ochotni zakotvit s charterovou jachtou? Myslím bezpečně zakotvit. Ve všech ohledech slova bezpečně. Na standardní charterové jachtě s 50 metry kotevního řetězu.
Kolik je třeba kotevního řetězu
Kolik je třeba kotevního řetězu
Na charterových jachtách v Chorvatsku bývá 50 metrů kotevního řetězu. V Řecku je to často 70 metrů. Čím více řetězu, tím lépe drží kotva. Proč tedy nemít 100 metrů?
Proč kotva drží (nedrží)
Proč kotva drží (nedrží)
Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva držela.