Jak odplout od mola v předobočním větru?
Představte si, že stojíte bokem k molu a fouká vítr z předoboku. Víte, jak bezpečně odplout? Jak odplout, nikoho k tomu nepotřebovat a neohrozit loď?
Jsme na lodi sami, ale i tak je to snadné. Máme srovnané kormidlo, k zádi jsme si přidali na bok fendry a zařadili jsme mírný zadní chod.
Na zádi odvážeme záďové vyvazovací lano a necháme záďový spring, který je protažen okem na břehu průběžně. Oba jeho konce jsou tedy na vazáku na lodi. Nyní přejdeme na příď a odvážeme příďové vyvazovací lano.
Loď stojí jen na zpětném chodu a záďovém springu. Přejdeme ke kormidlu. Jachta se pomalu stáčí přídí od mola. Je to dáno tím, že se točí kolem vazáku, na kterém je uvázán spring. Sílu jí k tomu dává zpátečka, která působí v ose lodi v místě, kde je lodní šroub.
Kontrolujeme záď. Jsou tam sice fendry, ale mohly by vyskočit.
Příď se přetáčí. Jakmile je dostatečně daleko od mola, s rovným kormidlem zařadíme přední chod, odvážeme spring a vyplouváme.
Jde o manévr na levé polovině obrázku.
Celou řadu dalších manévrů najdete v knize Přístavní manévry.
8830
Související články
Výška fendrů při přistávání
Výška fendrů při přistávání
Důležitým prvkem pro ochranu lodi při přistávání je fendr. Jeho správná pozice může výrazně snížit riziko poškození lodě při manévru. Často se setkávám s tím, že posádka fendry nachystá, jenže jejich umístění loď vůbec nechrání.
Jaká síla působí na trup jachty ve větru?
Jaká síla působí na trup jachty ve větru?
Přifukuje. Vítr přicházející z boku už dosahuje síly 6 Beauforta (cca 25 uzlů). Jaká síla na loď působí? Utáhnu mooring rukou?
Kritická situace v přístavu
Kritická situace v přístavu
Odpoledne jste dorazili do přístavu, vyvázali jste se zádí a nebyli jste dost důkladní. V noci přišla bouřka a vaše jachta začala rohem zádi brousit molo. Co s tím?