Dvě rady pro bezpečné kotvení
Protože se správným kotvením mnozí stále bojují spíše neúspěšně, máme pro vás dvě rady, které vám pomohou.
Jak hluboko kotvit
Všichni již dnes vědí, že při kotvení je třeba vypustit tolik řetězu, kolik odpovídá nejméně čtyřnásobku hloubky. K této hloubce by měla být připočtena i výška příďového kování nad hladinou. Až při této délce řetězu začíná kotva smysluplně držet. Do jaké hloubky tedy mohu kotvit?
Na charterových lodích v Chorvatsku je obvykle 50 m řetězu. Bezpečně se tedy dá kotvit do 10 metrů hloubky. Možná ještě o málo více, ale celkově toto číslo odpovídá.
Je zde ještě jeden důvod, proč nekotvit hlouběji. 10 metrů je obvykle největší hloubka, do které se netrénovaný potápěč potopí na nádech. Více už dá málokdo. Je to tedy poslední hloubka, ve které jste schopni kotvu uvolnit, když se zasekne a nejde ven.
Kde hodit kotvu
Fouká stabilní vítr, v zátoce je plno lodí a vy potřebujete zakotvit. Kde spustit kotvu? Ideální je, spustit kotvu před spojnicí dvou lodí, které stojí před vámi, případně přímo pod její zádí. Tak máte zajištěno, že se ani při změnách větru nemohou vaše dvě jachty potkat.
Poznámka: Za škody vzniklé aplikací našich rad neručíme a předem se vzdáváme zodpovědnosti.
4231
Související články
Kotvení na velkých hloubkách
Kotvení na velkých hloubkách
Na jaké hloubce jste ochotni zakotvit s charterovou jachtou? Myslím bezpečně zakotvit. Ve všech ohledech slova bezpečně. Na standardní charterové jachtě s 50 metry kotevního řetězu.
Kolik je třeba kotevního řetězu
Kolik je třeba kotevního řetězu
Na charterových jachtách v Chorvatsku bývá 50 metrů kotevního řetězu. V Řecku je to často 70 metrů. Čím více řetězu, tím lépe drží kotva. Proč tedy nemít 100 metrů?
Proč kotva drží (nedrží)
Proč kotva drží (nedrží)
Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva držela.