Antické Řecko pod hladinou
Vyplouváte-li z Atén, máte dvě volby. Vyrazit na východ do Egeje, nebo zůstat v rozlehlém Saronském zálivu. Egej je lákavý cíl, ale meltemi může některým členům posádky vzít chuť k jídlu. Pak je tu Saronský záliv. Zajímavým cílem mohou být antické památky. Například zatopené město v zátoce Vlassis.
Zátoku Vlassis leží na jihozápadě Saronského zálivu, jižně od přístavu Palea Epidauros. Zatopenou archeologii naleznete ve střední části zálivu. Při připlouvání dávejte pozor na mělčinu, která od pobřeží vybíhá.
Foto Lodní noviny
Archeologická lokalita je jen pár desítek metrů od břehu.
Zbytky antických staveb se nachází v hloubce kolem 2 metrů. Znamená to podívanou i pro ty, kteří dokážou jen splývat na hladině. K vidění jsou i veliké rozbité amfory, které sloužili k uchování zemědělských produktů. Podle různých zdrojů by se mělo jednat o římskou vilu z 2. století po Kristu. Podle Jachtařského průvodce Řeckem Jardy Fořta došlo k zatopení sídla na konci 2. století po Kristu při vlně tsunami.
Foto Lodní noviny
V blízkosti jsou i vykopávky antického divadla.
Na severní straně zátoky, na kořeni výběžku, který odděluje Vlassis od Palea Epidauros, probíhají vykopávky a je zde vidět malý amfiteátr. Nedosahuje sice velikosti a slávy divadla v Epidauru, ale leží u moře a je dostupný (pozor, dostupný neznamená otevřený).
Foto Lodní noviny
Amfiteatr v Epidauru
Nestačí-li vám antika u moře, můžete se z Palea Epidauros vydat dále do vnitrozemí a navštívit archeologickou lokalitu Epidauros vzdálenou 14 km. Zde je největším lákadlem Asklépiův chrám a samozřejmě řecké divadlo s neuvěřitelnou akustikou pro 14 000 platících. Jen pro představu Hušákova slavná Sazka arena (původní rozpočet 2,5 mld, celková cena 17 mld) pojme na hokej jen o 3000 platících více. Divadlo bylo postaveno ve 4.století před Kristem. Je považováno za nejlepší řecké divadlo z pohledu akustiky a estetiky. Letní návštěva Epidauru však bude utopena v potu a davech. Pokud se chcete alespoň potu vyhnout, buďte na místě před 8 hodinou, lokalita je v létě otevřena od 0800 do 2000.
997
Související články
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovatí čtverzubci se šíří v Řecku i na Jadran
Jedovaté ryby z čeledi čtverzubcovitých byly po Turecku a Řecku zaznamenány už také v Chorvatsku. I když panovalo přesvědčení, že zimní teplota vody je na ně příliš nízká. Šíří se přes Rudé moře.
Kolik skutečně stojí plavba II.
Kolik skutečně stojí plavba II.
Po přečetní článku na Lodních Novinách doplňuji náklady na plavbu v jiných lokalitách, než je Chorvatsko. Najdete zde tabulky nákladů ze Skotska, Řecka a Sicílie.