Search
× Search
Aby vám na podzim nekapalo do postele
Daniel Vodička

Aby vám na podzim nekapalo do postele

Při podzimních a jarních plavbách se za chladného počasí často vzbudíte s mokrou postelí, do které vám kape kondenzovaná voda z lukny nad hlavou. Jak tomu zabránit?

Kondenzace

V první řadě je třeba vědět, proč k tomu dochází. Vodní pára (vzdušná vlhkost) obsažená ve vzduchu kondenzuje na chladnějším povrchu. Protože teplý vzduch je schopen pojmout více vodních par než vzduch studený, dochází při snížení teploty ke kondenzaci, kdy se pára ve vzduchu obsažená mění na vodní kapky. V kajutě nad vašimi hlavami je zdrojem chladu neizolovaná lukna.

Proč jen lukna

Trupy a paluby moderních laminátových jachet jsou vyráběny sendvičovou konstrukcí. Znamená to, že máme vnější vrstvu laminátu, jádro, které zvyšuje tloušťku stěny a vnitřní vrstvu laminátu. Jádro je často z balzy, z pěny (Airex, Herex, atd), nebo voštiny (Nomex). Toto jádro je důležité pro pevnost trupu a paluby, ale zároveň slouží i jako tepelná izolace.

Hlavním tepelným mostem mezi chladem venku a teplem v podpalubí, jsou lukny, které jsou vyrobené z jednoduchého plexiskla. 

Jak kondenzaci zabránit

Nejjednodušší by bylo, hodit přes luknu deku. Dodali bychom izolační vrstvu a kondenzace by se snížila. Není to však příliš praktické. Přikrývat palubu dekami. Navíc nesmí foukat…

Zevnitř luknu dekou nepřikryjeme.

Je tu ale jedna možnost…

Mnohé jachty mají lukny vybavené roletami proti slunci. Zatáhněte si navečer tuto roletu. Přístup vzduchu k lukně se sníží a tím bude docházet k menší kondenzaci. Vody v posteli bude méně.

Na soukromých jachtách je samozřejmě možné si přes lukny udělat kryty, které mají v horní části všitý miralon, nebo něco podobného, co luknu zaizoluje. Na charter nepraktické...

2889
Na horu