Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Znovu somálští piráti?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Znovu somálští piráti?

V neděli byl v Rudém moři ozbrojenci napaden chemický tanker Central Park. Americkým vojákům z torpédoberce USS Mason se podařilo loď osvobodit. V pondělí ráno pak byly na torpédoborec a tanker vypáleny dvě balistické střely z jemenského území ovládaného hnutím Houthi.

Ministerstvo obrany USA potvrdilo, že v pondělí brzy ráno byly z Jemenu odpáleny dvě balistické rakety na americkou loď USS Mason a tanker Central Park. K incidentu došlo krátce poté, co torpédoborec třídy Arleigh Burke úspěšně zasáhl při osvobozování tankeru od ozbrojených osob, které se na něj nalodily, když proplouval Adenským zálivem. Houthijší střelci však měli buď oko z Kašparovy krávy, nebo nepříliš dokonalé střely, neboť ty skončily neškodně v moři ve vzdálenosti cca 10 mil od dvojice lodí. Čili je vlastně otázka, jestli byly lodím určeny, nebo šlo o tradiční oslavnou střelbu v den narozenin kmenového vůdce.

V neděli USS Mason reagovala na nouzové volání z tankeru poté, co na něj zaútočili neznámí útočníci. Ve spolupráci se spojeneckými loděmi z koaličního protipirátského uskupení (TF 151) a letouny v oblasti, torpédoborec USS Mason úspěšně zajistil propuštění plavidla.

Během operace se pětice ozbrojenců pokusila uprchnout na nevelkém člunu, ale americký torpédoborec se pustil do pronásledování, a nakonec se podařilo pětici korzárů zajistit. Po zběžném šetření se zdá, že pětice pochází ze Somálska. Odmítají však promluvit a jsou bez cestovních dokumentů, proto se zatím úvahy o původu opírají pouze o tvar lebky, barvu pokožky a jazyk, kterým mlčí.

K incidentu došlo v návaznosti na výhrůžky houthijských vůdců vůči lodím napojeným na Izrael v regionu, které přicházejí v souvislosti s probíhajícím konfliktem Izraele s Hamásem v Gaze. Houthiové v současné době drží RoRo loď Galaxy Leader, která byla 19. listopadu unesena v jižní části Rudého moře. Všech 25 členů posádky je zadržováno na palubě lodi. Dne 24. listopadu byla loď M/V CMA CGM SYMI plující pod maltskou vlajkou údajně napadena bezpilotním letadlem v Indickém oceánu, ale neutrpěla vážné škody.

Mluvčí Pentagonu však v pondělí uvedl, že únos tankeru Central Park zřejmě provedli somálští piráti, což je poněkud překvapivé zjištění vzhledem k tomu, že somálští piráti již několik let neprovádějí útoky na lodní dopravu.

"Pokračujeme ve vyhodnocování, ale první náznaky ukazují, že těchto pět osob jsou Somálci," řekl mluvčí Pentagonu brigádní generál Patrick Ryder. "Jednoznačně se jedná o incident související s pirátstvím," dodal.

486
Na horu