Search
× Search
Zkusit si plavbu bokem…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Zkusit si plavbu bokem…

Umí plachetnice plout bokem? Posunout se doprava či doleva podle potřeby? Jde to s každou plachetnicí, nebo zde jsou nějaké limity?

Začneme od konce. S plachetnicí jsme schopni plout bokem. Je však třeba, aby měla jeden list kormidla a lodní šroub v rozumné vzdálenosti od něj, aby na lodi fungoval prop wash, tedy poslání proudu vody od lodního šroubu na kormidlo. U některých závodních lodí, kde je lodní šroub za kýlem a tedy příliš daleko od kormidla, prop wash nefunguje.

Máme tedy jachtu s jedním listem kormidla, na které je možné pracovat s prop washem. V takovém případě jsme schopni jachtu posouvat do boku po směru větru. Je to snadné. Stočíme kormidlo proti větru, zařadíme krátký přední chod a využijeme prop wash. Záď jachty se posune po větru. Zařadíme zpátečku, abychom se nerozjeli vpřed a počkáme, než vítr snese příď po větru. Pak znovu můžeme použít prop wash a celý postup zopakujeme. Jachta se nám bude pomalu posouvat bokem.

Jachty vybavená příďovým propelerem

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Posun jachty bokem pomocí příďového propeleru
Chceme-li být schopni posouvat jachtu bokem na obě strany, potřebujeme, aby byla vybavená příďovým propelerem. Chceme-li jachtu posouvat vpravo, stočíme kormidlo doleva. Krátký přední chod a prop wash posune záď vpravo. Aby se jachta nerozjela vpřed, zařadíme zpátečku. Přitom, nebo potom, použijeme příďový propeler, který posune příď vpravo. S příďovým propelerem je samozřejmě možné pracovat zároveň při použití prop washe. Je to jednoduché a je možné takto jachtu posouvat na jakýkoli bok.

Manévr se naučíte na našem kurzu přístavních manévrů pro pokročilé

 

 

516
Na horu