Search
× Search
Zemřela legenda offshore jachtingu Mike Birch
Daniel Vodička

Zemřela legenda offshore jachtingu Mike Birch

Sólový závod přes Atlantik Route du Rhum by nikdy nebyl tam, kde je, nebýt Mika Birche. Nenápadný Kanaďan zvítězil v prvním ročníku závodu na 12 metrů dlouhém trimaranu o 98 vteřin před favorizovaným Michelem Malinovskim na 21 metrů dlouhé jachtě Kriter V. Neuvěřitelný souboj Davida s Goliášem těsně před cílem odstartoval mimořádnou sledovanost tohoto závodu.

Mike Birch zemřel dnes ve věku 90 let v Brechu v Bretani. Za necelé dva týdny přitom startuje další ročník závodu, jehož se účastnil až do svých 71 let.

Narodil se 1. listopadu 1931 ve Vancouveru v Kanadě. Byl zlatokopem, kovbojem, věnoval se rodeu. Vedle vítězství v Route du Rhum 1978 byl třetí o 4 roky později a čtvrtý v letech 1986 a 1990. Na start se postavil ještě v letech 1994, 1998 a 2002. To mu bylo 71 let. Ani to ale nebyl konec jeho závodní kariéry. V roce 2007 startoval v doublehanded závodu přes Atlantik Transat Jacques Vabre. Ve třídě IMOCA (pro ty, kteří mají představu, jak fyzicky náročný je jachting na těchto lodích).

K výčtu je třeba přidat druhé místo v britském transatu OSTAR v roce 1976 (na 9 m dlouhém trimaranu). V roce 1980 byl ve stejném závodu na 4. místě a v roce 1996 na 3. Vyhrál Monaco – New York v roce 1985. A mnoho dalších závodů…

Image
Skromný Kanaďan žil střídavě v Kanadě a Bretani. Poslední rok kvůli zdraví již strávil v Bretani. Až do nedávna se stále věnoval jachtingu.

Mike Birch byl nenápadný muž, který se obešel bez velkých gest. Francouzští milovníci jachtingu ho dokázali ocenit na startu každého závodu přes Atlantik, kterého se zúčastnil. Aplaus, kterého se mu dostávalo, byl větší než u favoritů na vítězství.

Zemřel muž, který žil oceánským jachtingem. Stál u zrodu popularity tohoto sportu. Zemřel muž, bez kterého by shorthanded jachting nebyl tím, čím dnes je.

V přiloženém videu jsou záběru z dojezdu první Route du Rhum.

 

 

338
Na horu