Search
× Search
Závod parníku s plachetnicí
Daniel Vodička

Závod parníku s plachetnicí

Laik by si myslel, že pasažérská loď se 157 000 HP v podpalubí, musí být na druhém břehu Atlantiku dříve, než plachetnice. Jachtař ale ví, že tomu tak nemusí být.

V neděli odstartovala zvláštní regata The Bridge. Startovalo se v St. Nazaire a cíl je v New Yorku.
Na tom by nebylo nic zajímavého, pokud by na startovní čáře nestála čtveřice 30 metrů dlouhých trimaranů a luxusní pasažérská loď Queen Mary 2. Závod má připomenout 100 let výročí zapojení se Američanů do 1. světové války po boku Francouzů. Z trimaranů se účastní IDEC Sport držící absolutní rekord kolem světa, Sodebo Ultim držící sólový rekord kolem světa, Macif, který se na takové rekordy chystá a Actual, který ještě pod jménem Sodebo také držel světové rekordy.

Pro pasažérskou loď je cesta přes oceán jednoduchá. Drží se nejkratší trasy, tedy ortodromy a drží průměrnou rychlost 23,2 uzlu. To znamená, že v cíli bude 1. července v 0600.

Trimarany to mají horší. Ty naopak hledají vítr a musely pro něj plout daleko na sever až k Irsku. Hledání větru je stálo drahocenný čas a momentálně mají ztrátu na QM2 500 mil. Vše by se ale mělo otočit. Trimarany za sebou mají průjezd první níží, plují v severním proudění na její zadní straně a čekají na nový vítr, ve kterém by měly nabrat více rychlostí, než stroji limitovaný parník.

Polohu lodí najdete zde.
7649
Na horu