Search
× Search
Z poškozeného Nord Streamu chybí 50 metrů, ukazuje první video
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Z poškozeného Nord Streamu chybí 50 metrů, ukazuje první video

Z prasklého plynovodu Nord Stream 1 v Baltském moři chybí nejméně 50 metrů dlouhý úsek, informoval v úterý švédský deník Expressen, který na místě poškození pořídil první veřejně přístupné video.

Švédské úřady mají podezření, že netěsnosti, které se na plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 objevily 26. září, způsobily záměrné podmořskými výbuchy. Tamní policie a státní zastupitelství případ vyšetřují jako závažnou sabotáž.

Video Expressenu pořízené dálkově ovládaným podvodním plavidlem ukazuje ohnutý kov a doširoka otevřené potrubí v kalných vodách na dně Baltského moře. Záběry pořízené v hloubce asi 80 metrů ukazují, že části potrubí mají rovné, ostré hrany, zatímco jiné jsou zdeformované.

Úniky se zaobírají i dánské úřady. Kodaňská policie uvedla, že díry v plynovodu identifikované na dánské straně námořní hranice v Baltském moři byly zřejmě způsobeny „silnými explozemi“.

Dánský provozovatel energetické a plynárenské sítě Energinet v souvislosti s poškozením plynovodů urychlil kontroly svých vlastních potrubí, ale zatím nezjistil nic neobvyklého. Kritickou energetickou infrastrukturu v důsledku geopolitického vývoje více hlídají i další státy v Evropě, především největší evropský dodavatel plynu Norsko a také Belgie.

325
Na horu