Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Waterloo venezuelského námořnictva
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Waterloo venezuelského námořnictva

30. března došlo 60 mil severně od venezuelského pobřeží ke kuriózní vojenské akci, při které se jedna loď potopila. Potopenou lodí byla venezuelská hlídková loď Naiguatá. Kuriózní situace na vodě má dva představitele. Chladnokrevného hrdinu a jednoho blbce.

30. března driftovala turistická expediční loď RCGS Resolute se 32 členy posádky na palubě nocí. Ve strojovně probíhala pravidelná údržba mašin. Loď byla asi 60 mil severně od venezuelského pobřeží v mezinárodních vodách, nejbližší pevninou byl ostrov La Tortuga.

Krátce po půlnoci se na scéně objevila venezuelská hlídková loď Naiguatá. Radiem se dožadovala vysvětlení, co Resolute na místě dělá a přikázala turistické lodi následování do přístavu Puerto Moreno na ostrově Margarita.

RCGS Resolute se v té době nacházela v mezinárodních vodách. Protože zdržení by narušilo časový rozvrh, kapitán chtěl se situací obeznámit vedení společnosti Columbia Cruise Services, která RCGS Resolute provozuje.

Mezitím na můstku Naiguatá tekly nervy. Nesplnění rozkazu! Velení vojenské lodě nechtělo dále čekat! Naiguatá vystřelila varovné výstřely. A pak se šarže na můstku rozhodly RCGS Resolute do přístavu dostrkat. Naiguatá najela z boku pod úhlem 135° na příď Resolute a drcla do ní. Velení vojenské lodě bylo rozhodnuto příď turistické lodě drcáním natočit požadovaným směrem. Zde se ale armáda přepočítala.

RCGS Resolute byla postavena pro plavbu v polárních oblastech. Byla zpevněna do ledu. Má certifikaci DNV GL ice class E4. Taková loď musí vydržet ataky ledových ker daleko za polárním kruhem.

Naiguatá drcala a RCGS Resolute držela. Rány, skřípění plechů a nic. Posádka turistické lodi zůstávala klidná. Na vojenském můstku šarže soptily. Jejich vztek rychle uklidnila studená sprcha. Do trupu vojenské lodi začalo zatékat. Co vydržela RCGS Resolute, nevydržela Naiguatá. Začala se potápět. Velitel vojenské lodi si uvědomil, že udělal svoji životní chybu. Přepočítal se! Velitel...

Trup lodi zpevněný do ledu přestál ataky chlouby venezuelské maríny bez vážnějšího poškození. Vojenská loď Naiguatá šla ke dnu. Kapitán RCGS Resolute nařídil nastartovat zkontrolované motory a pokračoval v plavbě na Curacao.

 

3222
Na horu