Search
× Search
Umíte odplout od mola?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Umíte odplout od mola?

Podívejte se na situaci na obrázku. Na palubě jste sami a potřebujete s plachetnicí odplout. Víte, jak na to? Na první pohled to může vypadat obtížně, ale je to velmi snadný manévr, který hravě zvládnete sami. Nejen hravě, ale i bezpečně.

Postup

Připravíte si fendry na pavobok až docela k zádi. Zde se bude jachta opírat o molo. Hrana mezi bokem lodi a zrcadlem musí být ochráněna.

Můžeme odvázat všechna lana a necháme jen zádový spring, který je uvázán na průběžno. Nemusí jít až k přídi, ale v tomto případě jsme neměli jiné pachole. Springové lano je průběžné, vede tedy kolem pacholete a zpět na záď.

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Nakonec je to velmi snadný manévr.
Nyní máte srovnané kormidlo na střed a zařadíte zpátečku. Vlivem páky, která vzniká mezi místem, kde působí lodní šroub a vazákem, kde je v té chvíli osa otáčení lodě, se začne jachta stáčet.

Příď jde pomalu od mola a vy čekáte. Pokud je třeba, nic se neděje, přidáte plyn.

Ve chvíli, kdy je jachta stočená tak, aby bylo bezpečné odplout, dáte neutrál, stáhnete na palubu spring a odplouváte s rovným kormidlem.

Je to jednoduché, že? Stačí jenom vědět, jak na to. Pokud by vás zajímalo, jak správně ovládat jachtu v přístavech, pořádáme jednodenní kurzy v Praze a třídenní kurzy v Chorvatsku. Podobných fíglů se dozvíte mnohem více.

9104
Na horu