Search
× Search
Ukrajinci vystopovali jachty ruských boháčů
Jan Koukal

Ukrajinci vystopovali jachty ruských boháčů

Šéf Rosněfťi Igor Sečin, majitel Metalloinvestu Ališer Usmanov nebo vlastník fotbalové Chelsea Roman Abramovič. Ti všichni se teď obávají o své megajachty. Web Ukrajinska pravda zveřejnil údaje o poloze lodí i dalších ruských oligarchů.

Ihned po ruské invazi na Ukrajinu přijaly západní země opatření, která mají Rusko izolovat od civilizovaného světa. Desítky zemí již uzavřely své vzdušné prostory pro ruská letadla. Ale agresor má stále moře a jeho prominenti své jachty. Ukrajinska pravda našla lodě blízkých spojenců prezidenta Vladimira Putina. 

Image
Igor Sečin

Darth Vader ruské politiky, údajně Putinova pravá ruka, jestřáb. A také výkonný šéf ruské státní ropné společnosti Rosněfť. Vším, čím byl a je, Igor Sečin byl a je jistě rád. Vždyť mu jeho loajalita dopomohla mimo jiné k vlastnictví luxusní jachty Amore Vero, kterou momentálně zaparkoval v přístavu La Ciotat nedaleko francouzské Marseille.

Amore Vero má 85,6 metru a její hodnota údajně přesahuje 120 milionů dolarů. Podle webu Superyachtfan loď pohánějí dva 20válcové motory MTU, každý o výkonu 3600 KW. 

Image
Ališer Usmanov

Podnikateli uzbeckého původu se aliance s Putinem rovněž vyplatila - konkrétně částkou 12,6 miliardy dolarů, což je výše jeho jmění odhadovaná časopisem Forbes.

Svou jachtu Dilbar, která je téměř dvakrát delší než Sečinova (156 metrů), parkuje v Hamburku. Loď koncepce "svatební dort" se čtyřmi palubami byla postavena loděnicí Lurssen nákladem 800 milionů dolarů. Pohání ji šestice dieselelektrických agregátů Wärtsila o souhrnném výkonu 40 tisíc koní. Podle posledních zpráv již byla loď německými úřady zabavena. 

Image
Roman Abramovič

Pod velký tlak se v Anglii dostal bývalý gubernátor Čukotky, někdejší pobočník Putina i jeho předchůdce Borise Jelcina. Podle zpráv britských médií se začal zbavovat nemovitostí a zahájil i jednání o prodeji londýnského klubu Chelsea. Pravděpodobně chystá přesun do míst, kde jeho národnost nebude tolik na obtíž.

Možná půjde o karibský ostrov St. Martin, kde momentálně kotví jeho jachta Eclipse, další "svatební dort", dlouhý 162 metry. Loď postavila loděnice Blohm + Voss v roce 2010 za 700 milionů dolarů.

Druhá Abramovičova loď, 140metrová Solaris, byla ukrajinským webem lokalizována v Barceloně. Tento novější kus postavila Lloyd Werft v loňském roce. Abramoviče přišla na 600 milionů dolarů.

Image
Arkadij Rotenberg

Putinova kamaráda z juda pohodlně živí vlastnictví největší ruské stavební firmy SGM group, která se soustředí na výstavbu plynovodů a elektrického vedení. Jeho jachta Rahil se momentálně nachází v Turecku v přístavu Tuzla.

Rahil od Benetti Yachts patří v této konkurenci ke skromnějším kusům - s délkou 65 metrů a pořizovací cenou 75 milionů dolarů. Jachtu loděnice v roce 2011 stavěla pro britského miliardáře Grahama De Zilleho. Ten pak ale dostal od Rotenberga "nabídku, která se neodmítá"...

Image
Oleg Děripaska

Poslední úlovek ukrajinských novinářů je jachta Clio multipodnikatele Olega Děripasky, která se nachází v Rudém moři a míří do Maledivy. O tom už ale Lodní noviny informovaly.

 

2139
Na horu