Search
× Search
Trosečník na pustém ostrově
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Trosečník na pustém ostrově

Jaké to je, skončit jako Robinson Crusoe? To si mohl vyzkoušet čtyřiašedesátiletý americký námořník, který ztroskotal u opuštěného útesu Cay Sal jen 30 mil od kubánského pobřeží.

Americký jachtař ztroskotal na ostrově na samém jihozápadě Baham. Na neobydleném ostrově, na ostrově mimo jakékoli hlavní lodní trasy. S jachtou zakotvil u útesu, ta se však záhy začala potápět a on se musel přestěhovat na pevninu. Protože neměl žádné komunikační prostředky, vyskládal na pláži ostrova z kamenů do písku SOS. A čekal. Čekal tři dlouhé dny.

Foto: US Coast Guard District 7/DVIDS

Foto: US Coast Guard District 7/DVIDS

Potopená plachetnice
Nad oblastí jednou za čas přelétá letadlo americké pobřežní stráže. Důvodem je, že již několikrát v minulosti na ostrůvku skončili uprchlíci z Kuby. Posádka letadla si během rutinního přeletu všimla vypálené raket. Nalétla tedy ještě jednou a zahlédla nápis SOS.

Nejprve shodila trosečníkovi na padáku bednu se zásobami a vysílačkou, aby bylo možné domluvit evakuaci. Později trosečníka vyzvedlo plavidlo pobřežní stráže Paul Clark. Třídenní útrapy přežil bez následků.

Piloti letadla zdůraznili důležitost světlice, bez které by trosečníka nejspíše přehlédli. 

673
Na horu