Search
× Search
Trendsetter mezi Trawlery
Jan Koukal
/ Kategorie: Motorové jachty

Trendsetter mezi Trawlery

Navázat na úspěch řady Swift Trawler s novým konceptem, to byl úkol, který od loděnice Bénétéau dostali návrháři Massimo Gino (Nauta Design) a Amedeo Migali (MICAD). Výsledkem je vlajková loď konceptu Trawler nazvaná Beneteau Grand Trawler 62.

Design je vskutku nevšední, což platí především při pohledu z odstupu. Rozmístění a tvar oken v boku trupu se jen tak nevidí. Jinak ale pojetí exteriéru ctí především účelnost, zatímco interiér odpovídá konceptu Nauta Design vyjádřenému heslem „simple luxury“.

Chytrá krabička

Foto Nicolas Claris

Foto Nicolas Claris

Hlavní paluba
I uvnitř lodi je vidět inspirace řadou Swift Trawler. U této novinky však byl princip primárně funkčního designu povýšen na novou úroveň. Z materiálů zde hrají prim voskované dřevo, kůže a drahé textilie. Velký salón s oddělenou kuchyní a sedací soupravou bude příjemným přechodným domovem i při dlouhých plavbách. Kajuta majitele se rozpíná přes celou šířku lodi, která dosahuje více než 5 metrů. Také flybridge se řadí spíše k těm naddimenzovaným. Celkově loď pojme 6-8 osob plus posádku.

Z hlediska technologií stojí za zmínku chytrá krabička na palubě, která ve spojení s mobilní aplikací Seanapps neustále hlídá technický stav plavidla, plán údržby a přístup k integrovanému logbooku.

Extrémní dojezd

Foto Nicolas Claris

Foto Nicolas Claris

Majitelská kajuta
Kdo nepotřebuje dostat z každé lodi rychlostní maximum, ten bude odměněn mimořádným dojezdem. Při plavbě cestovní rychlostí 9 uzlů činí dojezd 1050 mil. Trup, za nějž je odpovědné studio MICAD, je uzpůsoben právě plavbě ve výtlačném režimu, nejvyšší rychlost činí 20 uzlů. O kvalitě tohoto trupu konečně svědčí i ocenění European Displacement Boat of the Year 2022.

„Grand Trawler 62 je plný nových nápadů využitelných v budoucnu při stavbě turistických lodí a stává se tak trendsetterem ve své třídě. Má ale i skvělé plavební charakteristiky, dojezd a technické zpracování,“ vysvětlila porota své stanovisko.

Parametry

Celková délka    18,95 m

Délka trupu        16,47 m

Šířka      5,45 m

Výtlak   28 500 kg

Výška max.         7,34 m

Ponor   1,4 m

Nádrže na naftu               2 x 1935 l

Nádrže na vodu 840 l

Maximální výkon motoru             2 x 730 HP

Více zde

 

 

291
Na horu